KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Nejsou za námi skandály. Chceme se porvat o vítězství, říká Jurečka o spojenectví lidovců a Starostů
Zpět

Nejsou za námi skandály. Chceme se porvat o vítězství, říká Jurečka o spojenectví lidovců a Starostů

Přidáno 6. 2. 2017 (Administrátor)
Ilustrační foto
6.2.2017 Aktualne.cz
ČSSD není v kondici, můžeme socialisty porazit, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

Pane místopředsedo, co když případná koalice nezíská 10 procent a KDU-ČSL se nedostane do Poslanecké sněmovny? Nebojíte se toho ani trochu?

Jak už řekl náš předseda, kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdybychom si nebyli deseti procenty jisti, tak to usnesení nebudeme schvalovat.

Podporoval jste právě návrh na vznik koalice? Nebo jste byl spíše příznivcem vzniku společné volební strany, případně samostatné kandidatury KDU-ČSL?

Podporoval jsem vznik koalice. Osobně jsem z výsledku velmi pozitivně naladěný, protože diskuse byla velmi kultivovaná a naši členové celostátní konference vidí potenciál, že bychom mohli být v parlamentních volbách výrazně nad 10 procenty.

Hlasovali jste i o jiné možnosti než koalici?

Hlasovali jsme o jednom jediném usnesení, které má dvě části. V první části stojí, že celostátní konference podporuje dlouhodobou spolupráci se Starosty a nezávislými (STAN), druhá část usnesení pověřuje předsednictvo strany jednat o spolupráci pro parlamentní volby formou koalice těchto dvou stran.

Je pro KDU-ČSL ale dobře, že se chce "propojovat" právě se Starosty a nezávislými? A proč by měli lidé volit právě takovou dvojku?

Máme mnoho společného, například stejný programový a hodnotový základ, spolupracujeme na mnoha úrovních. Chceme se skutečně vážně porvat o první místo ve volbách.

Proč by ale lidé měli věřit KDU-ČSL se Starosty a nezávislými? A myslíte, že je tady nad 10 procent voličů, kteří chtějí vás? Co jsou tito voliči zač?

Jsem přesvědčený, že tady chybí silná alternativa pro voliče, kteří nejsou spokojeni s ČSSD ani s hnutím ANO. Sociální demokraté dnes nejsou v kondici, kdy by je nebylo možné přeskočit a bojovat o pomyslnou první příčku.

Vytvářet novou stranu by bylo velmi komplikované

Neměla by ve volbách větší šanci společná volební strana než koalice? Tedy možnost, se kterou přišli Starostové? Tato možnost neměla šanci na úspěch v žádné chvíli jednání KDU-ČSL?

Vedla se o tom diskuse. Předseda STAN Petr Gazdík o této variantě hovořil ve svém úvodním vystoupení, ale nám se tato forma jeví jako poměrně komplikovaná.

Proč? Je tím hlavním důvodem obava, že by značka vaší strany byla méně vidět?

Není to jenom o potlačení značek, ale celkové technice. Vytvářet nový politický subjekt, řešit otázky personální i finanční... byla by to opravdu zbytečně velká komplikace. Lepší se nám zdá koalice, věříme si opravdu v dobrý volební výsledek.

Ani jste o možnosti volební strany nehlasovali?

Ne. Nikdo to ani nenavrhl. Ale vnímali jsme, že STAN chtěli partnerskou spolupráci, nechtěli být nějakým přívěskem, jako byli u TOP 09.

Jak si ale vysvětlujete, že přesto STAN přijal usnesení o vzniku společné strany? Překvapilo vás to? Nejednali moc rychle, když už dopředu bylo jasné, že KDU-ČSL to nepodpoří?

My jsme o takové možnosti jednali ještě před celostátní konferencí. Musím říci, že během tohoto týdne probíhalo v naší členské základně mnoho mimořádně svolaných krajských a okresních výborů, a ty nám daly zpětnou vazbu v tom, že preferují variantu koalice. A že forma tzv. integrované strany je příliš komplikovaná.

A nespěchali tedy Starostové a nezávislí, když minulý týden přijali usnesení o vzniku volební strany?

Samozřejmě chápu, že je tlačí čas, oni by rádi měli jasno v této otázce co nejdříve. Nicméně, když jsme o minulém víkendu měli s Pavlem Bělobrádkem a zástupci STAN jednání, dohodli jsme se, že oni na svém úterním jednání udělají nějaký další posun. A ten udělali v tom, že navrhli vznik společné strany pro volby.

Občas zaznívají ve vaší straně domněnky, jestli s vámi Starostové a nezávislí nechtějí jít jen proto, aby se tak vyhnuli neúspěchu v podzimních volbách. Myslíte, že by mohli mít členové STAN i tento důvod?

Osobně to takto nevnímám. Nechci poměřovat, kdo může ze spojenectví víc získat, jestli my, nebo STAN, mě pravdu zajímá přínos pro Českou republiku a výsledek. Zajímá mě, abychom nabídli slušnou, pracovitou a zodpovědnou politiku, kterou reprezentují lidé, kteří se tady v minulosti neušpinili, kteří za sebou nemají za sebou žádné skandály a aféry. Na tom chceme stavět. Na nové generaci a na gentlemanské a férové politice.

Jak moc věříte, že STAN bude souhlasit s nabídkou KDU-ČSL na koalici? Nemůže dohodu ohrozit například to, že vy jste navrhli dvojkoalici, ale Starostové jsou propojení ještě s řadou menších stran?

To je jejich záležitost, jak budou řídit spolupráci s regionálními stranami nebo hnutími. My opravdu jdeme do spolupráce s tím, že tuto koalici má tvořit KDU-ČSL a STAN.

Co když vedení STAN bude nakonec proti?

Uvidíme. U nás to prošlo opravdu drtivou většinou, troufnu si říci, že přes 80 procent delegátů podpořilo tuto cestu.

kategorie Z médií