KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Nadija Savčenková na návštěvě České republiky
Zpět

Nadija Savčenková na návštěvě České republiky

Přidáno 17. 1. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 15. 1. 2017
Na pozvání europoslance Pavla Svobody přijela do Prahy na tři dny (11. - 14. ledna 2016) ukrajinská poslankyně a bývalá pilotka Nadija Savčenková.

"Jsem moc rád, že se návštěva Nadiji Savčenkové mohla uskutečnit. Chtěla osobně poděkovat všem svým podporovatelům a příznivcům, kteří usilovali o její propuštění z ruského žaláře," říká Pavel Svoboda, který ukrajinskou političku do České republiky pozval a dodává:"V Evropském parlamentu existuje spolek Přátelé evropské Ukrajiny, kterého jsem členem. Za Nadiju Savčenkovou jsme drželi řetězovou hladovku a každý den jsme posílali dopis ruskému velvyslanci při EU s žádostí o její propuštění z vězení. Je to tedy velká satisfakce, vidět Nadiju Savčenkovou svobodnou, veselou a šťastnou v Praze. Je to moc milá žena a skutečná osobnost. Má můj respekt. "

Nadija Savčenková se setkala v Knihovně Václava Havla v Praze se zástupci neziskových organizací, se kterými debatovala ohledně současné situace na Ukrajině a o dalším vývoji v této zemi. Přítomna byla i desetiletá Kristýnka, která byla nejmladší účastnicí řetězové hladovky za Nadjino propuštění. Ve čtvrtek po tiskové konferenci si paní Savčenková prohlédla poslaneckou sněmovnu a sešla se i s některými poslanci. Součástí programu byl také oběd a debata se zástupci obou komoc parlamentu. 

Nadiju Savčenkovou zadrželi proruští separatisté v červnu 2014 a předali ji do Ruska, kde byla vězněna a souzena za údajně nelegální překročení hranice a vraždu dvou novinářů. Během svého zajetí byla v roce 2014 zvolena na Ukrajině poslankyní a po dvou letech soudního procesu v Rusku odsouzena k 22 rokům vězení. K propuštění Savčenkové vyzvala Rusko Česká republika. V květnu 2016 se podařilo dojednat výměnu za dva ruské zajatce na Ukrajině.

Celou fotogalerii z návštěvy Nadji Savčenkové v ČR si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Záznam debaty z KVH je možné zhlédnout zde.

Nadija Savčenková byla také hostem pořadu 90'v České televizi. Celý záznam pořadu je k vidění zde.

Interview v DVTV.

kategorie Tiskové zprávy