KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 „My jsme Babiše nestvořili. Antibabiš je ale málo“
Zpět

„My jsme Babiše nestvořili. Antibabiš je ale málo“

Přidáno 17. 2. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
17. 2. 2017 Echo24.CZ Petr Holub; Foto: Jan Zátorský (zdroj Echo24)
Předsedou strany lidové se stal záhy po historické porážce, kdy KDU-ČSL vypadla ze sněmovny. Stačily necelé tři roky, aby stranu opět dovedl do sněmovny i vládní koalice. Loni vyhrál volby do Senátu a teď vsadil budoucnost lidovců do ještě vyšší hry. Navrhl předvolební koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Když opravdu vznikne, lidovci a jejich spojenci musí získat pro vstup do sněmovny nejméně deset procent hlasů.

„Pokud chceme hrát zásadnější roli v politickém systému, nemůžeme hovořit o dvojciferných výsledcích, a přitom si na ně nevěřit,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek svou motivaci v rozhovoru pro Týdeník Echo. Zároveň připomněl, že o koalici se ještě bude jednat: „Celostátní konference nás pouze pověřila, abychom vyjednávali o této variantě. My jsme pořád připraveni k variantě kandidatury Starostů na naší kandidátce s tím, že bychom ji prezentovali jako rovnoprávné partnerství, to znamená KDU-ČSL a Starostové, a v krajích, kde jsou silnější, klidně Starostové a KDU-ČSL.“

Chcete se představit jako alternativa k sociální demokracii a hnutí ANO, které jsou favority voleb. Proč by měli voliči nespokojení s vládnutím těchto dvou stran dát přednost právě vám, kteří jste s nimi spolupracovali? Proč by neměli dát přednost opozičním TOP 09 a ODS?

Je třeba se podívat, jaká máme čísla z průzkumů. Vláda je hodně oblíbená oproti těm předcházejícím a v součtu mají vládní strany více, než měly před volbami. Nevypadá to, že opozice nějak dramaticky posílí. Dokonce TOP 09 už byla ve dvou průzkumech pod hranicí pěti procent. To je v rámci statistické chyby, ale některé voliče to může znervóznit. My jsme v průzkumech stabilní.

Vycházíte z toho, že vláda je populární. Nebojíte se, že vám lidé stejně nakonec spočítají to, že jste účastí ve vládě pomohli k vzestupu miliardáři Andreji Babišovi?

Budou nám to vyčítat, vyčítají nám to celé tři roky. A jedna z těch stran, která hraje Antibabiše, jde sešupem dolů. Na druhou stranu, my jsme nevytvořili Andreje Babiše. Jeho úspěch ve volbách vytvořily především styl a skandály Nečasovy vlády. Bez nich by tady byly silnější pravicové strany a nebyl by takový prostor pro něj.

Džinovi jménem Babiš jste pomáhali ven z lahve. Máte teď recept, jak ho tam zavřít zpátky? Co když tady bude 17 let jako Berlusconi?

To je jako vyčítat ODS nebo TOP 09, že pomohly Věcem veřejným. To je úplně stejný příběh. S tím, že Věci veřejné se dokázaly rozložit zevnitř samy. Vždyť ODS a TOP 09 legitimizovaly, že podnikatelský projekt, absolutně bezhodnotový, může být vládní stranou. Je prostě farizejské vyčítat jedno, ale nemyslet na druhé. Tu službu rozlomení mříží už tady udělal někdo jiný.

S mocenským mechanismem Agrofert–ANO se budeme muset smířit na delší dobu?

Rozhodnou o tom samozřejmě voliči. Na druhou stranu, podle mě je program Antibabiš málo. Je třeba dát alternativu, která i pro současné příznivce hnutí ANO bude srozumitelnější, lákavější, důvěryhodnější a smysluplnější.

Jde o to, říci „Ano, bude líp“ důvěryhodněji?

Možná neříct „Ano, bude líp“, ale že tvrdě pracovat nesmí být trestáno. Mít děti a starat se o ně nemá být trestáno. Říct, že patříme na Západ, že všechno se nedá vměstnat jenom do ekonomických mantinelů, že úspěšný není jen ten bohatý. Úspěšná je podle mě i zdravotní sestra, úspěšný může být učitel, i když má malý plat.

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime.

kategorie Z médií