KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek o koalici lidovců a Starostů: Jsme klidná síla pro neklidnou dobu
Zpět

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek o koalici lidovců a Starostů: Jsme klidná síla pro neklidnou dobu

Přidáno 14. 2. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
13. 2. 2017 ČRo
Kdo se bojí, nesmí do lesa. Tak odrážejí lidovci ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka dotazy, zda nemají obavy o svá křesla v příští Poslanecké sněmovně. K tomu, aby v ní usedli, totiž nebudou potřebovat 5 ale nejméně 10 % hlasů. Dohodli se na volební koalici se Starosty a Nezávislými. Laťku v takovém případě budou mít dvakrát výš než strany, které kandidují samostatně. Prostřednictvím živého vstupu z Poslanecké sněmovny je mým hostem místopředseda Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové Jan Bartošek.

„Jeden z důvodů je, abychom dokázali opustit okresní přebor a dokázali začít účinkovat v první lize,“ vysvětluje motivaci pro volební koalici místopředseda KDU-ČSL a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek. 

Pevně věří, že ve spojení se Starosty a nezávislými jsou schopni dosáhnout desetiprocentní hranici – čím větší úspěch, tím větší schopnost prosadit vlastní program. „Je to projekt, který se jeví pro velké množství lidí zajímavý,“ říká.  

Připouští určitá rizika, která koalice může znamenat – Česko je podle něj v situaci určitého blahobytu, přesto lidé zažívají určitou míru neklidu. „Spojení lidovců a Starostů je odpovědí na tento neklid, protože je to spojení dvou stran, které znají život lidí od běžného života v našich obcích a městech… Spojení lidovců a Starostů má smysl, protože víme, o čem je život,“ připomíná. 

Se Starosty nyní musí sladit programové priority – je důležité, aby mluvili jednou řečí a jasně definovali, co jsou společné cíle. Připomíná také, že lidovci mají téměř 98letou historii, poučili se z toho, co se nepovedlo, a naopak co se povedlo.
 
„Máme jasný, dlouhodobě čitelný program, v řadách regionální politiky, jsme hodnotově ukotvení,“ vysvětluje s tím, že míru neklidu lze dnes vidět v souvislosti s migrační vlnou, výměnou politických elit nebo změnou v USA. 

„Říkáme, že víme kudy, a víme, jak to uděláme. Jsme klidná síla pro neklidnou dobu,“ vyzdvihuje.  

Celý rozhovor si poslechněte ZDE

kategorie Z médií