KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Ministr Jurečka v Lucemburku: Nová evropská pravidla pro ekologické zemědělství považuji za složitá,
Zpět

Ministr Jurečka v Lucemburku: Nová evropská pravidla pro ekologické zemědělství považuji za složitá, mohou ohrozit značku BIO

Přidáno 13. 6. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 12. 6. 2017
O situaci na komoditních trzích, bezpečnosti potravin dovážených z Brazílie či nových pravidlech pro ekologické zemědělství dnes v Lucemburku na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství jednal ministr zemědělství Marian Jurečka. Text návrhu nařízení o ekologické produkci však podle jeho názoru nenaplňuje původní cíl a očekávání.

„Nová pravidla pro ekologické zemědělství musí být jasná a srozumitelná. Pokud se je nepodaří výrazně zjednodušit a nastavit rovné podmínky pro všechny státy EU, mohlo by to ohrozit rozvoj celého sektoru ekologické produkce a podrýt důvěru spotřebitelů ve značku BIO, kterou léta pracně budujeme. Do jednání by také měli být více zapojeni ti, kterých se návrh bezprostředně týká, tedy ekologičtí zemědělci,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Obavy z nového nařízení o ekologické produkci a označování ekologických produktů má nejen řada členských států, včetně ČR, ale především sami výrobci, kteří se těmito pravidly budou muset řídit. Protože se ani po třech letech intenzivních diskusí nepodařilo dosáhnout smysluplného výsledku u klíčových prvků návrhu, kterými jsou z pohledu ČR především rezidua nepovolených látek a harmonizace jejich limitů napříč EU, Česko navrhlo projednávání legislativy zastavit. Namísto dalších snah o dosažení kompromisu za každou cenu vyzvalo k zapracování pozitivních výsledků, které dosavadní projednávání přineslo, do současné legislativy tak, aby byla skutečným přínosem pro ekologické zemědělce i spotřebitele.

Na zasedání Rady ministři dále jednali o aktuální situaci na komoditních trzích. Ta je v současnosti relativně stabilní, trh se postupně vyrovnal s následky ruského embarga i nerovnováhy a nadvýroby u některých komodit, především mléka a vepřového masa.

„Mimořádná opatření přijatá Evropskou komisí oceňuji a děkuji za ně. To však neznamená, že bychom situaci a vývoj cen neměli nadále pozorně sledovat, a to nejen u mléka a mléčných výrobků. Vyzval jsem proto Komisi, aby ministrům na červencové Radě poskytla detailní informace o stavu sektoru cukru ještě před ukončením režimu kvót, “ uvedl ministr Jurečka.

Pozornost by podle něj měla být věnována další podpoře exportu do třetích zemí a odstranění některých obchodních překážek a také na otázku nekalých obchodních praktik na vnitřním trhu. EK informovala rovněž o výsledcích auditu EU v Brazílii, který se týká podvodů s masem. Vzhledem k opakovaným nálezům salmonel v brazilském drůbežím mase zavedla ČR 9. května 2017 mimořádná veterinární opatření. Ta mj. ukládala dovozcům potravin živočišného původu z Brazílie dělat na vlastní náklady laboratorní vyšetření všech přijatých zásilek. Od 1. června byla opatření zmírněna a týkají se pouze zásilek s drůbežím masem a polotovary, které byly nejvíce problémové.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

kategorie Tiskové zprávy