KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (16.-19.1. 2017)
Zpět

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (16.-19.1. 2017)

Přidáno 20. 1. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 20. 1. 2017

Evropský pilíř sociálních práv- Jsme pro spravedlivou sociální politiku, ale ne pro „socialistický pilíř“

Ve čtvrtek 19.1. 2017 Evropský parlament („EP“) hlasoval o zprávě k evropskému pilíři sociálních práv, který by měl podle Komise ustanovit zásady pro fungování trhů práce a systémů sociálního zabezpečení ve státech Evropské unie. Čeští europoslanci ve frakci ELS nakonec toto usnesení nepodpořili, protože výrazně překračuje zásadu subsidiarity. Pomohli však svými hlasy zamítnout řadu nepřijatelných návrhů, jako například požadavek na stanovení minimálních mezd v EU.

„Jsem zastánkyní rozumné sociální politiky a chápu potřebu reagovat na nové formy práce, zejména v souvislosti s digitalizací. Jde však o pravomoc členských zemí, kterou musíme respektovat. Nemůžeme také slibovat, že EU zajistí péči o děti, když to je právo i povinnost rodičů. Snaha na evropské úrovni regulovat sociální a pracovní právo členských zemí by vedla jen k větší byrokracii a k dalším odstředivým tendencím v EU, jejichž vyvrcholením byl např. Brexit,“ říká Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která je členkou Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). 

„Sociální pilíř podporují zejména francouzští poslanci, protože hledají odpověď na volání z Francie před prezidentskými volbami na jaře tohoto roku. Jde však o iniciativu, která zcela ignoruje lekci, kterou jsme si měli vzít z Brexitu. Někdy méně znamená více, a to platí zejména o této oblasti činnosti EU. V EU nemáme jeden sociální model, ale 28 sociálních politik, které je třeba respektovat,“ dodává.

Předseda Evropského parlamentu zvolen novou koalicí

V polovině pětiletého mandátu se v Evropském parlamentu („EP“) všechny funkce volí znovu. EP na dalšího dva a půl roku stane bývalý důstojník letectva a novinář, člen strany Forza Italia a kandidát Evropské lidové strany („ELS“) Antonio Tajani. "Cesta k tomuto výsledku nebyla tentokrát jednoduchá a skončila až v posledním čtvrtém kole volby," říká Pavel Svoboda, europoslanec a předseda právního výboru a dodává: “Na počátku současného mandátu v roce 2014 byla totiž podepsána dohoda mezi dvěma největšími frakcemi – ELS a socialisty (S&D), jejímž obsahem je i střídání předsedy. Jen díky této dohodě mohl socialista Martin Schulz pokračovat již podruhé na dva a půl roku v čele EP, což začal již za předešlého mandátu."  S&D před Vánocemi 2016 ale konstatovali, že se nadále necítí být písemnou dohodou vázáni, a postavili vlastního kandidáta, čímž donutili i ostatní frakce, aby své kandidáty rovněž nominovaly. Podle nich není únosné, aby v čele Evropské rady, Evropské komise i EP stál člověk z ELS. 

Porušení oné dohody se tak může jevit jako uvolnění prostoru pro čistě demokratický proces. "S&D tím ale donutili ELS, aby vytvořila novou středo-pravou koalici spolu s liberály a konzervativci, ale souboj s touto koalicí prohráli," komentuje situaci Pavel Svoboda. Vedení ELS navíc s liberály uzavřelo dohodu o obsahu budoucí spolupráce, která má čtyři základní body: 1. potřeba reformy EU, 2. udržitelný hospodářský rozvoj mj. prostřednictvím zlepšené hospodářské správy, zejména v eurozóně (při zohlednění ekologických aspektů), 3. prosazování hodnot EU, 4.  posilování spolupráce v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti včetně Evropské obranné unie.

Europoslanec Tomáš Zdechovský potvrzen vice-koordinátorem EPP ve výboru pro rozpočtovou kontrolu

Tomáš Zdechovský byl potvrzen ve funkci vice-koordinátora Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT). Pro Zdechovského hlasovali všichni přítomní členové výboru.

„Chci i nadále pokračovat ve svém nekompromisním postupu proti plýtvání penězi daňových poplatníků na hlouposti a v tvrdém vymáhání práva po členských státech a zlodějích, které se snaží tyto prostředky zneužít,“ uvedl v reakci na své znovuzvolení Zdechovský, který dlouhodobě kritizuje Evropskou unii za absenci dlouhodobé investiční strategie a požaduje její reformu.

Rezoluce ke Středoafrické republice kritizuje vraždění tamních obyvatel

Europoslanec Tomáš Zdechovský se jako hlavní vyjednavač za ELS a spoluautor vyjádřil k rezoluci o Středoafrické republice.

„Ve Středoafrické republice stále dochází k násilí a potlačování práv obyvatel, a to i přes veškeré snahy místní vlády a mezinárodní vojenské mise MINUSCA. Ty se již dlouhodobě snaží místní tragickou situaci zlepšit. Nejen že jsou zde zabíjeny desítky nevinných civilistů, ale vidíme i časté přepadávání vojenských konvojů. To vše nesvědčí o ničem jiném než o pokračující nestabilitě v této zemi,“ vysvětluje spoluautor rezoluce Zdechovský.

„Je tedy nutné dále apelovat na místní autority, aby se snažily o důsledné potrestání všech viníků a vybudování stabilního a spravedlivého justičního systému. Jen tak může dojít ke zlepšení celkové situace ve Středoafrické republice. Úkolem Evropské unie je nejen upozorňovat na pokračující problémy, ale také pokračovat ve své roli významného donora zdejší humanitární pomoci. Tato humanitární pomoc musí být, podle mého názoru, důsledně zacílená a úzce propojená se zlepšováním situace lidských práv a přijímáním demokratických reforem,“ dodal Zdechovský.

Kontakt:
Jitka Fialová
Tisková mluvčí Tomáše Zdechovského
+420 777 022 156
fialova@zdechovsky.eu

Monika Klimentová
Kancelář europoslance Pavla Svobody
+ 420 736 180 767
monika.klimentova@svoboda.com

Eva Rybková
Asistentka poslankyně EP Michaely Šojdrové
+42 (0) 778 492 769
pr@sojdrova.cz
 

kategorie Tiskové zprávy