KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku
Zpět

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku

Přidáno 27. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 27. 10. 2017

Svoboda: Stop dvojímu střídání času

V rámci říjnového plenárního zasedání Evropského parlamentu spolupořádal Pavel Svoboda, europoslanec za KDU-ČSL/ELS a předseda právního výboru EP tiskovou konferenci na téma střídání času.

Cílem této tiskové konference, které se společně s Pavlem Svobodou účastnili i europoslanci z dalších zemí, kteří proti střídaní času dlouhodobě bojují, bylo opět upozornit na celoevropské platformě a napříč politickými frakcemi Evropského parlamentu na negativní dopad, které tyto změny času mají nejen na ekonomiku ale i na lidské zdraví. Například vážně rozbíjí vnitřní biorytmus, což může u citlivějších jedinců vyvolat únavu, ospalost a dezorientaci. Podle některých vědců tato změna dokonce zvyšují riziko rakoviny, obezity nebo deprese. Původní směrnice EU o "letním čase", která byla kdysi určena k úsporám energie, již podle nového výzkumu Evropského parlamentu dávno neplní svůj účel.

"Samozřejmě, že víme, že zrušení střídání času není v současné době nejnaléhavějším politickým problémem. Ale určitě by jeho zrušení ulehčilo každodenní život 520 milionu Evropanů. Jsem proto velmi rád, že jsme pro tuto věc získali širokou podporu z mnoha zemí a napříč všemi polickými frakcemi, díky které snad bude konečně nesmyslné střídání času jednou a provždy zrušeno," říká europoslanec Svoboda.

Šojdrová: Lepší pravidla pro ochranu zaměstnanců proti rakovině

Ve středu 25. října, Evropský parlament schválil novelizaci směrnice týkající se ochrany zaměstnanců před expozicí karcinogenům a mutagenům. Podle novely by mělo být do seznamu látek, u nichž jsou stanoveny limity pro vystavení, přidáno jedenáct dalších škodlivin.

„Podle statistik je v Evropě rakovina druhou nejčastější příčinou úmrtí. Je zřejmé, že dlouhodobé vystavování určitým látkám na pracovišti je rozhodně jedním z rizikových faktorů. Podle údajů Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci dojde ročně v Evropské unii až ke stotisícům úmrtí způsobených rakovinou nabytou při povolání. Zdravotní problémy a tyto ztráty jsou samozřejmě na lidských životech nenahraditelné, ale dají se vyčíslit také ekonomicky, údajně ztrátou čtyř až šesti procent hrubého domácího produktu,“ říká Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

„Předložený text zaručuje pracovníkům vysokou úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví, zároveň však nepůjde o nadměrnou zátěž pro malé a střední podnikatele. Jsem ráda, že se podařilo nalézt rozumný kompromis,“ dodává Šojdrová.

Zdechovský: Elektronická identifikace osob na hranicích EU pomůže v boji s terorismem

Ve středu 25. října 2017 schválil Evropský parlament nový elektronický systém registrace cestujících přes hranice Schengenu. Razítkování pasů bude nahrazeno elektronickým záznamem do systému, a to od všech cestujících z třetích zemí, kteří plánují v EU pobývat méně než 3 měsíce. Tento automatický systém tak nejen urychlí kontroly na vnějších hranicích, ale především umožní identifikovat osoby podezřelé ze zapojení do teroristických aktivit.

„Díky zapsání dne a místa vstupu a následného výstupu ze Schengenského prostoru bude nyní mnohem snazší identifikovat osoby, které překročí povolenou dobu pobytu v Evropské unii. Systém pak na tyto osoby upozorní policii a příslušné úřady,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který pomáhal tato opatření prosadit už ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

„Přijetí tohoto opatření je dalším signálem, že EU opravdu nepodceňuje problematiku migrace a bezpečnosti. Systematicky se snažíme činit kroky k co nejefektivnějšímu potlačení teroristických hrozeb,“ vysvětluje postup Evropského parlamentu Zdechovský a připomíná, že už v únoru letošního roku byla přijata opatření pro výrazné zpřísnění kontrol na hranicích Schengenu, kdy jsou všichni cestující podrobeni prověření jak přes databázi Schengenského informačního systému (SiS), tak i databáze interpolu se ztracenými a odcizenými doklady.


kategorie Tiskové zprávy