Tiskové prohlášení, 22. 2. 2017
KDU-ČSL zásadně odmítá zvyšovat daně. Není pro to žádný důvod. Strana dlouhodobě zastává názor, že zvyšování daňové progrese se má dít prostřednictvím zvyšování slev na poplatníka, na manželku a na děti (protože daň ve skutečnosti není rovná, ale právě v důsledku slev na děti platí lidé s nižšími příjmy méně).
Návrh ČSSD musíme zásadně odmítnout. Nevidíme žádný důvod, proč zvyšovat daně. A podle návrhu ČSSD by i lidé se středními platy odváděli o tisíce korun měsíčně více.
Návrh ČSSD by také tvrdě dopadl na pracující rodiče. Pokud jeden z manželů vydělává, aby uživil rodinu, pak tato progrese by mu sebrala tisíce korun. Zatímco rodiče, kteří nepracují a žijí z dávek, by o nic nepřišli. Když k tomu připočteme snahu ČSSD zrušit daňovou slevu na manželku (manžela), jedná se o celkem brutální útok na rodiny.
My naopak budeme prosazovat zvýšení daňových slev na poplatníka, manželku a děti. Pokud ČSSD chce daňovou progresí přidat lidem s nejnižšími příjmy 600-800 Kč, lze to daleko snadněji zařídit zvýšením slevy. To pomůže všem a nikoho nepoškodí. A nebude třeba kvůli tomu překopávat celý daňový systém.