KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 KDU-ČSL: Rodinná koncepce nemá společenskou shodu, za jiných okolností bychom vystoupili z vlády
Zpět

KDU-ČSL: Rodinná koncepce nemá společenskou shodu, za jiných okolností bychom vystoupili z vlády

Přidáno 18. 9. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 18. 9. 2017
Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala koncepci rodinné politiky. KDU-ČSL považuje tento strategický dokument za dokument bez nezbytné společenské shody a za jiných okolností by v této situaci vystoupila z vlády.

„Rodina a rodinná politika jsou pro KDU-ČSL naprosto zásadní prioritou a za jiných okolností bychom takovýto podraz od koaličních partnerů nenechali být. Několik málo týdnů před volbami však například ve vystoupení z vlády nevidím smysl a navíc se de facto jedná už o mrtvý dokument. ČSSD celé toto hlasovaní pojala jako součást své předvolební kampaně,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Předložená koncepce je v rozporu s programovým prohlášením vlády a koaliční smlouvou a představuje nepochopitelný pokus o zvrat v dosavadní úspěšné rodinné politice současné vlády.

„Koncepce mimo jiné nepředložila další zvyšování daňového zvýhodnění na děti obsažené v koaliční smlouvě. Dále navrhuje zrušení či změnu slevy na manželku a předpokládá zásadní přesun prostředků ve prospěch sociálních dávek. To je nepřijatelné,“ dodal Bělobrádek.

Materiál dále zcela ignoruje fakt, že počet narozených dětí se v roce 2016 již třetím rokem v řadě meziročně zvýšil – a ČSSD svým dnešním krokem ruší dosavadní úspěšnou politiku. Další absurditou obsaženou v koncepci je popírání kladné hodnoty úplné rodiny založené na manželství.

Koncepce rodinné politiky tak přispívá k jevům, které by správně spíše měla řešit. Přispívá k nízké stabilitě svazků, k chápání výchovy dětí v rodině jako neplnohodnotné a ponižující. Především však zde zcela chybí ocenění nenahraditelné hodnoty mateřství a rodičovství se všemi jejich pozitivními vlivy.

„Dlouhodobě chceme podporu toho, co je pro stát, pro výchovu dětí a pro rodiny nejlepší. A cílenou a účinnou pomoc všude tam, kde je to potřeba. Naproti tomu koncepce zcela ignoruje hodnotu a význam stabilních rodin založených na manželství, které jsou statisticky prokazatelně nejlepší pro výchovu dětí a nejméně nákladné pro stát,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Rozhovor předsedy Pavla Bělobrádka pro Český rozhlas si můžete poslechnout ZDE.
Záznam pořadu Události, komentáře s Janem Bartoškem naleznete ZDE.
Koncepci rodinné politiky okomentoval takéstopředseda Ondřej Benešík ZDE.


Kontakt:
Petra Hrušová
Tisková mluvčí KDU-ČSL
Tel: 731 603 853
E: hrusova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy