KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 KDU-ČSL: Naše pomoc míří ke všem dětem. Chceme řešit konkrétní lidské osudy.
Zpět

KDU-ČSL: Naše pomoc míří ke všem dětem. Chceme řešit konkrétní lidské osudy.

Přidáno 10. 1. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 10. 1.2017
Zástupci KDU-ČSL dnes na pravidelné tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu okomentovali body nadcházející schůze poslanecké sněmovny, ale vyjádřili se k také k aktuálním tématům – ke koncepci rodinné politiky navržené ministryní Michaelou Marksovou nebo k problematice sociálního bydlení. 

„Stručně se vyjádřím k tématu, které rezonuje včerejškem i dneškem, a to ke koncepci sociální politiky navržené ministerstvem práce a sociálních věcí. Máme několik vážných výhrad. Postavení rodiny a rodičů v koncepci navržené paní ministryní není dobře nakoncipováno, je zde defacto navrženo znevýhodnění rodičů, maminek, které jsou na mateřské. KDU-ČSL chce podporovat každého rodiče, každou maminku, každého tatínka, který o své dítě zodpovědně pečuje a pracuje. Nám vadí, že se má rušit koncept slev na dani na manžele, manželky,“ řekl Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství.

KDU-ČSL podporuje výchovu dětí v rodině, protože je nejlepší nejen pro dítě, ale také pro stát. Proto také kritizuje předloženou koncepci, která tlačí n a zkrácení mateřské a na plnou zaměstnanost rodičů malých dětí namísto flexibilních úvazků.

„Lidovci mají zájem podporovat a rozšiřovat tuto podporu pro rodiče, kteří řádně vychovávají své děti a řádně pracují. Nechceme jít jako ČSSD cestou zvyšování dalších dávek, nýbrž podporou těch, kteří v této společnosti poctivě a legálně pracují a vychovávají své děti,“ dodal Jurečka.

Dalším z komentovaných témat byl zákon o sociálním bydlení.

„Podporujeme sociální bydlení pro lidi, kteří jsou potřební. Naše výhrady vůči činnosti ministerstva práce a sociálních věcí jsou ty, že toto dlouhodobě a opakovaně neslyší naše odborné stanovisko, které říká, že v rámci ministerstva pro místní rozvoj existuje program, skrze který lze budovat byty s regulovaným nájmem. Těmi lze podpořit seniory, rodiny s dětmi nebo lidi, kteří trpí bytovou nouzí. My dlouhodobě říkáme, že i bez potřeby zákona tento stát disponuje nástrojem, skrze který dokáže pomoci lidem a může budovat dostupné bydlení,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda strany a místopředseda poslanecké sněmovny.

V naší společnosti existuje skupina lidí, kteří se objektivně nacházejí v bytové nouzi, a nejedná se pouze o tzv. bezdomovce, ale mohou to být lidé, kteří akutně potřebují rychlé bydlení, například v případě domácího násilí.

„Je potřeba rychle vybudovat zázemí pro tyto jasně definované skupiny, které potřebují pomoc. Věřím, že tato vláda s pomocí lidovců dokáže schválit zákon a pomoci lidem v tíživé situaci,“ dodal Bartošek.

Podle Mariana Jurečky je také nutné nalézt způsob, jak motivovat dlouhodobě nezaměstnané k hledání a nalezení práce.

„V okamžiku, kdy máme nejnižší nezaměstnanost v EU, a ekonomice se daří, musíme najít způsob, jak motivovat do práce ty, kteří jsou bez práce dlouhodobě. Klíčové je nalézt řešení, jak posílit příjmy těch, kteří poctivě pracují. Jsme také připraveni diskutovat o tom, jak pomoci lidem, kteří si opravdu nemohou pomoci sami,“ řekl Marian Jurečka.

Podle slov Jana Bartoška je správné podporovat lidi v nouzi a lidi sociálně znevýhodněné (například seniory, matky samoživitelky nebo rodiny s více dětmi).

„Pomoc však musí být adresná a nejenom finanční. Musí být dostupné poradenství, konzultantská místa, poradny. Chceme adresně řešit konkrétní lidské příběhy a mít k tomu dostatek nástrojů,“ řekl Jan Bartošek.


kategorie Tiskové zprávy