KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Jak Evropa reaguje na ostré výroky tureckého prezidenta k výročí nezdařeného puče proti jeho vládě?
Zpět

Jak Evropa reaguje na ostré výroky tureckého prezidenta k výročí nezdařeného puče proti jeho vládě?

Přidáno 17. 7. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
16.7.2017 17:10 ČRo Plus
Jak Evropa reaguje na ostré výroky tureckého prezidenta k výročí nezdařeného puče proti jeho vládě? Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při noční připomínce loňského pokusu o puč ocenil, že jeho režim tehdy podrželi i neozbrojení civilisté. Desititisícům účastníků výročního pochodu k tak zvanému "Mostu mučedníků" řekl, že dvě stě padesát lidí sice v bojích přišlo o život, ale země svou budoucnost vyhrála. Pohrozil, že strůjci puče přijdou o hlavu. A před poslanci tutéž noc potvrdil, že počítá s obnovou trestu smrti.

Ivan Gabal: "Jde o to poměrně jasně dávat Turecku najevo, že máme zájem na určité úrovni spolupráce, jak v oblasti vojenské spolupráce nebo v oblasti uprchlické agendy. Evropská unie je klíčový hospodářský partner pro Turecko, bez něj v podstatě by se ta lidská ekonomika propadla. To znamená, my tam máme svojí páku a musíme to uplatňovat tak, aby jsme dávali na stůl svoje pozice jasně a srozumitelně. Jedna z nich je - pokud vykročíte směrem k trestu smrti, nepočítejte s žádným pokračováním jednání o přistoupení nebo prostě přístupových rozhovorů. A tady musíme být poměrně jasní. Na druhou stranu je třeba podporovat Turecko v tom, aby nezapadlo do toho válečného konfliktu, aby tahle obrovská země v sousedství Evropské unie se nestala součástí celého toho konfliktu v regionu. Turecko zatím nadále stojí mimo ten region a snaží se poměrně podle mého názoru vést ten dialog s Evropou. Tak to je potřeba udržet. V alianci také relativně ty vztahy na vojenské úrovni fungují s výjimkou těch německo-tureckých."

Záznam pořadu si můžete poslechnout ZDE.

kategorie Z médií