KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Daniel Herman udělil dnes cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Františku Mertlovi
Zpět

Daniel Herman udělil dnes cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Františku Mertlovi

Přidáno 1. 11. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 1. 11. 2017
Výtvarník vystavující pod uměleckým jménem FRANTA patří k nejúspěšnějším tvůrcům české poúnorové emigrace. Trvale žije v oblasti francouzského Nice. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích po celém světě.

František Mertl se narodil roku 1930; jeho rodina byla za Protektorátu pronásledována, neboť Mertlův otec bojoval v československých jednotkách ve Francii a v Anglii proti nacistům. Po válce byl František Mertl pro přesvědčivý talent přijat na Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Brně, již vystudoval v tísnivých letech po komunistickém převratu (1948 – 52). Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Rok po jejím absolvování využil zájezdu studentu Akademie do Východního Berlína a ilegálně přejel do západní části rozděleného města.

Po nuceném pobytu v německém uprchlickém táboře se nakonec usadil ve francouzském Vence na Azurovém pobřeží, kde žije již 50 let. Zde ho v ateliéru při letošní pracovní cestě do Francie také navštívil Daniel Herman a prohlédl si jeho tvorbu.

František Mertl se věnuje především figurální malbě, v níž dosáhl celosvětového uznání. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Guggenheimova muzea v New Yorku, Stedelijk Musea v Amsterdamu, Muzea moderního umění města Paříže, Israel Musea, Muzea výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes. České publikum může jeho obrazy obdivovat v Národní galerii v Praze či v Moravské galerii Brno. V roce 2014 věnoval František Mertl kolekci téměř čtyřiceti svých děl rodné Třebíči, která pro ně zřídila stálý výstavní prostor – Galerii FRANTA.

„Název tohoto ocenění Artis Boehemiae Amicis hovoří sám: Přátelům českého umění. A právě proto patří tato cena do Vašich povolaných rukou,“ uvedl ministr kultury při předávání ceny. „Patříte  mezi umělce, kteří si v době totality zvolili odchod z vlasti před životem v nesvobodě osobní i tvůrčí. Neodešli jste však z naší paměti ani ze společenství národní kultury, jejíž dobré jméno šíříte po světě. Je mi ctí dnes ocenit Vaši uměleckou i lidskou velikost,“ řekl dále Daniel Herman.


Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy