KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Daniel Herman slavnostně otevřel rozhlednu českého architekta Martina Rajniše v Jeruzalémě
Zpět

Daniel Herman slavnostně otevřel rozhlednu českého architekta Martina Rajniše v Jeruzalémě

Přidáno 10. 11. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 9. 11. 2017
Unikátní česko-izraelský projekt je vyjádřením mimořádné úrovně vzájemných  vztahů obou zemí v rovině politické, ekonomické i kulturní; jde současně o největší kulturní akci od obnovení diplomatických styků s Izraelem v roce 1990.

Daniel Herman ve svém dnešním slavnostním projevu při otevření vyhlídkové věže uvedl, že kultura plní svoji nezastupitelnou roli při setkávání, realizaci interkulturního dialogu a přispívá k rozvoji společných aktivit s dlouhodobou perspektivou.  Připomněl, že jeobzvlášť hrdý na to, jak živý a uznávaný je ve Státě Izrael odkaz prvního českého prezidenta pana Václava Havla. Díky němu zanechala v Izraeli  Česká republika svoje stopy; jsou jimi například i lavička Václava Havla v prostorách telavivské univerzity, zahrada pojmenovaná po Václavu Havlovi v Jeruzalémě či náměstí Václava Havla v Haifě. Právě Václav Havel byl prvním lídrem postkomunistické Evropy, který Stát Izrael už v dubnu 1990 navštívil.

Daniel Herman: „Jako ministr kultury České republiky jsem pyšný na to, že česká kultura má zde ve Státě Izrael dobrý zvuk. Dnešní slavnost připomíná  vzácnou úroveň důvěry a vztahů mezi našimi zeměmi a mezi našimi národy. Proto vznikl nápad věnovat městu Jeruzalém dílo českého tvůrce, které by tyto přátelské vazby symbolicky stvrdilo;  to byl také jeden z důvodů, proč na stavbu vyhlídkové věže přispěla svým darem vláda České republiky. Budu rád, pokud se rozhledna stane novou dominantou města a turistickou atrakcí. Přeji si rovněž, aby tato stavba připomínala, že odpovědný postoj k životu dává smysl, a že je na nás, abychom do našich životů vnesli pocit odpovědnosti nejen za to, co žijeme dnes, ale i za to, co přijde po nás.“

Rozhledna připomíná kaktus v květu. Dřevěné markýzy na vrcholku věže, které budou při slunném počasí návštěvníkům stínit a při horším počasí se přiklopí, připomínají okvětní lístky. Rozhledna navíc stojí na exkluzivním místě - v prostoru Hansen Housu, odkud je krásný výhled na velkou část nového Jeruzaléma.

Na závěr svého projevu ministr Herman  poděkoval všem, kteří se na realizaci tohoto projektu podíleli: architektu Martinu Rajnišovi a jeho týmu Huť architektury, Českému centru Tel Aviv v čele s ředitelem Lukášem Přibylem, Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu, Jerusalem Development Authority, Česko-izraelské smíšené obchodní komoře, Izraelsko-české komoře obchodu a průmyslu i Magistrátu města Jeruzaléma.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy