KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Daniel Herman na pracovní cestě v USA
Zpět

Daniel Herman na pracovní cestě v USA

Přidáno 30. 1. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 30. 1. 2017
V pondělí 30. ledna 2017 zahájí ministr kultury Daniel Herman pětidenní pracovní návštěvu New Yorku.Zúčastní se slavnostní premiéry nového nastudování Rusalky v Metropolitní opeře a zároveň otevření unikátní výstavy v prostorách České národní budovy v New Yorku. Výstava s názvem „Rusalka“ byla připravena právě v souvislosti s premiérou opery.

Celý projekt zahájí Daniel Herman 1. února 2017. Americké publikum tak bude mít vůbec poprvé příležitost obdivovat originální Dvořákovy partitury, dopisy a další dokumenty související se vznikem a provedením této světoznámé české opery. Mimořádně cenné materiály pocházejí ze sbírek Národního muzea v Praze.

Daniel Herman, ministr kultury: „Osobnost a dílo Antonína Dvořáka patří bez přehánění k světovému kulturnímu dědictví. Díky tříletému pobytu v Americe je zde Dvořákovo dílo známé a milované. Antonín Dvořák byl bezesporu génius, který dokázal vidět věci zdánlivě obyčejné, a vtělit je do své hudby nesmírně poeticky i dramaticky.  Také proto je vnímán generacemi posluchačů jako jedna z největších osobností světa dnes již klasické hudby.“

V předvečer premiéry nového nastudování opery v Metropolitní opeře se ministr Herman zúčastní slavnostního koncertu v České národní budově.

Daniel Herman využije svého pobytu v New Yorku také pro setkání s českou velvyslankyní při OSN Marií Chatardovou, se kterou společně navštíví sídlo OSN. Ministr kultury bude též hovořit se zástupci krajanských organizací, sídlícími v New Yorku. U Památníku 9/11 uctí památku obětí teroristického útoku na Spojené státy z 11. září 2001 a položí květinu u jmén českých obětí terorismu, Aleny Sašínové a Lukáše Rambouska. Setká se také se starostkou městské časti Manhattan Gale A. Brewer, se kterou prodiskutuje možnosti kulturní spolupráci, zvláště pak s Českou národní budovou, Generálním konzulátem České republiky a Českým centrem New York. Pohovoří i o významu Václava Havla a představí paní starostce aktivity organizace Václav Havel Library Foundation, sídlící v New Yorku. Ministr Herman dále navštíví Synagogu Park East, kde se mimo jiné setká i s významným newyorkským rabínem Arturem Schneierem.

Projekt připravilo České centrum New York ve spolupráci s Metropolitní operou, Národním muzeem v Praze, Generálním konzulátem ČR v New Yorku a Americkou společností Antonína Dvořáka (DAHA).

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy