KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Daniel Herman dnes zahájil výstavu Příběh Tibetu
Zpět

Daniel Herman dnes zahájil výstavu Příběh Tibetu

Přidáno 14. 3. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 13. 3. 2017
Vernisáž proběhla v 17 hodin na nádvoří Náprstkova muzea v Praze za účasti generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše a autorky výstavy Heleny Heroldové.

Výstava je věnovaná Tibetu a jeho dávné kultuře. Seznamuje návštěvníky s tisíciletými dějinami tohoto historického území ve Střední Asii, zabývá se šířením tibetské kultury a přibližuje postavení Tibetu v tradičním a současném světě. V Náprstkově muzeu je výstava pořádána vůbec poprvé. Představuje na tři sta předmětů ze sbírek muzea nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z celé oblasti vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko. Mezi nejvýznamnější předměty patří i malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházející z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry. Kromě chrámových maleb a rituálních předmětů se návštěvník seznámí i s lidovou náboženskou tvorbou.

Daniel Herman, ministr kultury: „Mám velký respekt a obdiv k bohaté a starobylé kultuře Tibetu. Rád využívám této příležitosti a vyjadřuji naději v ochranu jedinečných náboženských, kulturních a jazykových tradic Tibetu. Jsem přesvědčen, že kultura a kulturní výměna mezi zeměmi buduje mosty pro vzájemné porozumění a vytváří přátelské vztahy. Děkuji Národnímu muzeu aNáprstkovu muzeu asijských, afrických a amerických kultur za tento výstavní počin, který více přiblíží Tibet, jeho historii a kulturu české veřejnosti. Přeji všem návštěvníkům výstavy krásný umělecký zážitek, spojený s hlubším nahlédnutím do poutavé historie této pro nás geograficky velmi vzdálené a tajemné části světa.“

Součástí expozice je i fotografická panelová výstava na nádvoří muzea, která návštěvníkům nabídne fotografie českého kameramana Josefa Vaniše. Ojedinělý soubor fotografií pochází z jeho cesty po Tibetu a má jedinečnou uměleckou, etnografickou a historickou hodnotu.

Výstava je spojená s množstvím doprovodných akcí – přednášek a komentovaných prohlídek: http://www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum/Vystavy-NpM/Pribeh-Tibetu.html

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy