7. 10. 2017 Blesk
Zastavme inkluzi a pojďme ji vyhodnotit, navrhl v Blesk Volebním souboji 2017 šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Lídr strany v Jihomoravském kraji uvedl také, že učitelé by podle něj měli mít už v tuto chvíli průměrý plat 35 tisíc korun. Se všemi příplatky a odměnami jsou přitom na 29 tisících.
Lidovci by přidali do škol pouze jednu hodinu tělocviku, pro dvě už by ruce nezvedli. Nerušili by povinnou maturitu z matematiky a nehlasovali by ani pro vyčlenění sportu z ministerstva školství do samostatné agentury přímo v gesci premiéra.
Problém by naopak neměli s tím, aby sportovní dotace tekly přímo ke konkrétním týmům. Teď je přitom přerozdělují unie či svazy. Vyplynulo to ze simulovaného sněmovního hlasování během debaty.
Blesk.cz: Měly pro vás děti ve škole nějakou přezdívku?
„To byste se museli zeptat jich, to nepochybně ano. Ale měl jsem i nějaké fanynky, nebo jak to nazvat, které mně psaly hezké dopisy.“
Kariérní řád: Lepší něco než nic
Jiří Mihola vystoupil v debatě s výhradami ke kariérnímu řádu, ačkoliv pro něj sám hlasoval.
„Já jsem pro kariérní řád hlasoval, já se k tomu znám. Protože si myslím, že je lépe věc opravit, než ji shodit. Obávám se, že už to jen tak někdo brzy nenastartuje. Naopak nechápu kolegy z ANO, kteří zjevně nedávali pozor, když byli v poslaneckých lavicích a na výborech,“ zaútočil proti koaličnímu partnerovi, který si dle něj počínal
„hodně trestuhodně“, když proti kariérnímu řádu otočil názor.
Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL učil 24 let na osmiletém gymnáziu a na pedagogické fakultě. Dnes obdivuje kolegy, kteří u učení vydrželi a nenechali se otrávit. Zmínil to, když byla řeč o platech pedagogů. I podle něj musí být učitelé adekvátně ohodnoceni a motivováni.
„Když se trochu přidalo, tak se někde ubralo – ať už na osobních ohodnoceních, nebo odměnách,“ upozornil.
„O inkluzi stále nejsou relevnatní data“
Během tématu inkluze pak přišel zástupce jedné z koaličních stran s překvapivým návrhem.
„Chceme stop stav inkluze. Je třeba provést revizi čili vyhodnocení. Už koncem září měla být, ale stále nejsou, relevantní data, o která by se dalo opřít. Je potřeba to vyhodnotit už směrem k příštímu roku,“ zmínil.
Podle Miholy je mnohdy
„inkluze dráždivější a žhavější téma“ než třeba i tolik diskutované platy učitelů. Záměr byl prý dobrý. „Podat ruku je správné, ale je třeba říct, že ministerstvo to nezvládlo po stránce finanční, odborné a informační. Bohužel,“ vytkl exministryni Valachové (ČSSD).
„Není možné dávat všanc ostatní žáky. Inkluze nesmí znamenat pokles kvality výuky pro ostatní,“ dodal Mihola.
Celý článek najdete
zde.