KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Cenu Artis Bohemiae Amicis převzal dnes z rukou ministra kultury romský aktivista Čeněk Růžička
Zpět

Cenu Artis Bohemiae Amicis převzal dnes z rukou ministra kultury romský aktivista Čeněk Růžička

Přidáno 2. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 29. 9. 2017
Ministr Daniel Herman ocenil neúnavnou snahu Čeňka Růžičky dosáhnout satisfakce pro oběti romského holocaustu, jíž zásadně přispívá ke kultuře připomínání.

Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, se již od poloviny 90. let aktivně věnuje prosazení oprávněných nároků bývalých romských vězňů koncentračních táborů. Vytrvale připomínal utrpení českých Romů internovaných v koncentračním táboře Lety; také díky jeho mimořádnému úsilí se téma letského tábora a potřeba jeho pietní úpravy dostaly do prostoru veřejné diskuse a do širšího povědomí.

V roce 2005 Čeněk Růžička se svými kolegy vytvořil unikátní výstavní projekt nazvaný „Lety – příběh zamlčené genocidy“. Výstava byla prezentována v budově Evropského parlamentu v Bruselu, v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a konečně i v prostorách Senátu. Svým dopadem nepochybně přispěla k větší vnímavosti zákonodárců i široké veřejnosti k citlivé otázce vyrovnání se české společnosti s tímto historickým traumatem.

„Kultura připomínání je významnou složkou veškeré kultury národní i evropské a Vy, pane Růžičko, jste k ní svou neúnavnou aktivitou v boji za důstojné nakládání s památkou obětí romského holokaustu zcela zásadně přispěl. Jsem upřímně rád, že dnes mohu tuto Vaši zásluhu vyzdvihnout udělením ceny Artis Bohemiae Amicis,“ uvedl Daniel Herman.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy