Česká republika musí své závazky vůči spojencům splnit. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro obranu Ivana Gabala (KDU-ČSL) je možné dávat požadovaná procenta HDP na obranu dříve než v roce 2025. A v rozhovoru říká: „Jde jen o politickou vůli.“
* LN Jak bymělo Česko reagovat na americký tlak na vyšší výdaje na obranu?
Vzít jej vážně. Prezident Trump má pravdu a požadavek Američanů je legitimní a dlouhodobě ignorovaný. Zejména rozšíření o náš region situaci zhoršilo a zvýšilo váhu amerického financování NATO z 50 na 72 procent. Chápu, že je to nepřijatelné pro amerického občana, který má dva týdny regulérní dovolené ročně, tři týdny mateřskou dovolenou a platí si plně zdravotní i sociální pojištění. Jak zdůraznil generál Mattis, opakují nám to již déle než šest let bez odezvy. Proto přišla formulace, která – jakkoli velice jemná – pohrůžku zohlednění bezpečnostních záruk zopakovala. Jakmile začínají Američané mluvit o tom, co děláme pro zajištění bezpečné budoucnosti našich dětí, když oni maximum, je třeba okamžitě konat.
* LN Je plán na dosažení dvouprocentní hranice reálný v roce 2025, jak tvrdí ministr obrany Stropnický?
Horizont 2025 znamená za dvě volební období a odsunutí věci až po volbách. Považuji to za nebezpečný alibismus jak vzhledem k bezpečnostní situaci a kondici našich ozbrojených sil, tak k nedvojsmyslnému americkému požadavku. Hlavně proto jsme s Jaroslavem Klaškou, členem rozpočtového výboru, formulovali a prozkoumali alternativu, aby se navyšovalo ročně zhruba o 0,2 procenta počínaje rozpočtem 2018, který bude dělat ještě tato vláda. Cílová dvě procenta jsou reálná v letech 2022 až 2023. Chceme, aby tento závazek odvezl premiér Bohuslav Sobotka na minisummit 25. května, a prezentoval jako závazek. Pokud se na tom koalice nedohodne, vezme KDU-ČSL tento plán do voleb, aby se k němu vyjádřili voliči. Jiné řešení nevidím. Jsme černý pasažér, jakkoliv v misích a podobně děláme dost, z hlediska vlastních bojových kapacit jsme na tom špatně. Přitom bezpečnost je zdrojem prosperity, zárukou, nikoli důsledkem.
* LN Kritici skokového navýšení tvrdí, že česká armáda by nebyla schopná takový masivní přiliv investic smysluplně využít…
Po třech letech debat ve výboru pro obranu a po změně hodnocení akvizic k vývoji bojeschopnosti jednotek jsme připraveni ji začít zvyšovat a modernizovat. Jsme schopni se vyvíjet k modelu čtyř moderních brigád, z toho jedna jako skelet pro dobrovolníky a aktivní zálohy, protože lidé mají zájem cvičit a sloužit i v této složce obrany. Musíme postavit robustní kyberobranu a spustit modernizaci – vrtulníky, brigádu na pásech, dělostřelectvo, tankové kapacity, ale i nové technologie. Musí ale být politická vůle. Myslím, že to dokážeme, období adaptace na kolektivní obranu demokratických zemí Západu v NATO je za námi. Je čas začít dávat plný výkon, nespoléhat jen na druhé.