KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Znárodnění domů na Hradě. Ano?
Zpět

Znárodnění domů na Hradě. Ano?

Přidáno 6. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
4.6.2016 Právo Jan Bartošek
Hnutí ANO, jako jeden ze členů vládní koalice, stále rozvíjí a cizeluje téma znárodnění objektů na Pražském hradě a zdanění církevních náhrad. A jak se ukáže dále, není v těchto guerillových aktivitách osamocené.

Ale popořadě. Základním argumentem ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové je, že Hrad „má patřit nám všem“. Jen když trochu přivřu oči a maličko se vrátím v čase zpátky, vybaví se mi formulace, že přece „vše patří dělnické třídě a pracujícímu lidu Československé socialistické republiky pod vedením KSČ…“.
Významově nevidím mezi oběma větami zásadní rozdíl. Bolševik znárodňoval, ANO bude také? Je o to úsměvnější (kdyby to nebylo spíše k pláči), že dané uskupení vstupovalo do politické soutěže s pravicovým programem tak, aby bylo náhradou a poskytlo alternativu otráveným pravicovým voličům. Teď se ale zdá, jako by samo začervenávalo či spíše rudlo.

Ministryně Šlechtová, místo aby řešila svou vlastní agendu, vymýšlí čiročiré ptákoviny. Nebo že by v tom bylo něco jiného a my jí křivdíme? Třeba má v plánu vybudovat v Praze pár kilometrů nových cyklostezek, které pod její resort spadají.

Začátek nové asfaltované trasy by mohl být u bývalého odborářského hotelu Pyramida nad Pohořelcem, protínala by Loretánské náměstí a pak by přímo mířila do Lví brány, hlavního vstupu na Pražský hrad. Tady by Hradní stráž rušila tvar i kroky, aby se zapáleným sportovcům mohla vyhnout. Pak dál kolem severní stěny Svatovítské katedrály k Daliborce, tam by turisté dostali v připomínce tohoto zde žalářovaného hudce suchou skývu chleba.

Trasa by pokračovala místy přes Nové proboštství (to už by ale v plánech nebylo, protože brání přímému napojení do Zlaté uličky, a tak by došlo ke zbourání, ani vlastně nejde o žádnou hodnotnou architekturu…) a tam průrazem hradbami přímo do Jeleního příkopu, aby byli uspokojeni i zelení aktivisté.

Více kol v historickém centru si budeme moci dovolit, protože segwaye se ruší. Podle ministryně není hezčího pohledu na hradní – státní památky – než ze sedla jízdního (elektro)kola. Ze hřbetu koně už ne, protože ty ideologicky příbuzně smýšlející komunisté namleli v padesátých letech do salámu. Ve druhé pětiletce tak zvýšili plán točené koniny na 143 procent.

Pravděpodobnější scénář je podle mě ten, že na straně jedné půjde o pravidelné okopávání lidoveckých kotníků a test jejich trpělivosti a na straně druhé to vypadá jako útok na předsedu vlády a destabilizaci ČSSD jedinci z jejích vlastních řad.

K tématu vyvlastňování a především zdanění církevních náhrad se se svou „zákonodárnou iniciativou“ připojil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Tady se nabízejí otázky, zda vládce tohoto kraje kolaboruje více s komunisty, nebo s hnutím ANO. Z týmu jménem Česká strana sociálně demokratická se však už, podle mého, vyloučil.
A jaká je skutečná motivace torpédování dohod předsedy vlastní strany a fungování celé koaliční vlády? Ohýbání a atakování ústavních práv o nedotknutelnosti soukromého vlastnictví Karlou Šlechtovou i hazardování s důvěryhodností české politiky jako celku.

Tyto hrátky s nedodržováním smluv státu státem mají ale i svůj ekonomický rozměr. Podle hrubých propočtů odborníků na reality by vyvlastnění pěti církevních, tří soukromých budov a pozemku na Novém světě mimo hradní areál přišlo nejméně na dvě miliardy korun a jejich následná rekonstrukce na další miliardu.

Stání rozpočet by měl především myslet na potřeby dětí, rodin a seniorů, nikoli podporovat politické experimenty. A souběžné ohrožování soudržnosti koalice už je téměř normou. Myslím ale, že něco takového už vůbec nebaví lidi. Jestliže jsou z tohoto stylu politické práce otráveni, tak právem.

Jan Bartošek
místopředseda Poslanecké sněmovny PČR

kategorie Z médií