KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Významné osobnosti podpořily petici proti uzavření svépomocné rodičovské ubytovny v nemocnici v Moto
Zpět

Významné osobnosti podpořily petici proti uzavření svépomocné rodičovské ubytovny v nemocnici v Motole

Přidáno 21. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 21. 6. 2016
Vedení nemocnice v Motole oznámilo, že v červenci skončí ubytovna pro rodiče nemocných dětí, která je zde už 23 let neziskově spravována nadačním fondem Klíček. Proti jsou hlavně se službou spokojení rodiče, kteří nyní sbírají podpisy na petici za zachování ubytovny. 

„Služba není komerční aktivitou, vychází z principů family-centred care, stojí na solidaritě, pružnosti a vzhledem k malé kapacitě prostor také na každodenní improvizaci: ve 4 pokojích Klíček každý rok poskytne cca 2.500 noclehů cca 800 lidem. Nerozumíme tomu, proč by tato aktivita měla být zrušena, když tolik let dobře slouží,“ píší autoři petice a doplňují, že nejde jen o poskytnutí střechy nad hlavou, ale o komplexní nekomerční službu podporující efektivní, cílenou a individualizovanou podporu rodinám nemocných dětí, jejímž důležitým rozměrem je vzájemná pospolitost a podpůrné společenství. Služba podle autorů petice nijak nekoliduje s další činností nemocnice, naopak ji vhodně doplňuje a je plně v souladu s jejím posláním. „Jako alarmující vnímáme i to, že oznámené rozhodnutí zrušit ubytovnu Klíčku, se časově kryje s dokončením tzv. hotelových pokojů, které FNM hodlá v nejbližších týdnech začít provozovat v rámci své vedlejší hospodářské činnosti.“

V současné chvíli neelektronickou petici za zachování ubytovny podepsalo už 2 200 lidí a podpisové archy přicházejí z celé České republiky, Slovenska i širšího zahraničí.  Petici za zachování ubytovny podepsali mezi jinými také paní profesorka Helena Haškovcová, prezidentka celoamerické asociace herních specialistů Child-Life Council Sheri Mosely, která ubytovnu osobně navštívila v roce 2014 a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se zároveň osobními dopisy obrátil na ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, jakožto zástupce zřizovatele FNM. „Jako člověk pracující v Rozpočtovém výboru Evropského parlamentu dokáži pochopit potřebu vedlejší hospodářské činnosti.  Nicméně jsem také člověk, táta a rodič. Proto bych Vás chtěl co nejzdvořileji požádat, zvažte prosím ještě jednou své rozhodnutí ubytovnu zrušit,“ píše v dopisech Zdechovský, který se rozhodl petici podpořit právě na základě proseb rodičů. „Žádné ubytování hotelového typu rodičům nenahradí morální a psychologickou pomoc, služby herních specialistů, zapůjčování zdravotnických pomůcek či možnost uvaření si vlastní stravy, která je nedocenitelná v případech nechutenství dětí po chemoterapiích apod., kterou právě NF Klíček za v podstatě symbolické ceny zajišťoval,“ stojí dále v dopise.

Autoři petice by rádi sesbírali alespoň 10 000 podpisů. Petiční arch je ke stažení na webových stránkách Klíčku (http://www.klicek.org/ftp/podpisovy_arch.pdf) nebo lze kontaktovat Radka Nohála - buď telefonicky na čísle 775 331 430, nebo e-mailem na adresu radek.nohal@seznam.cz. „Podle stávajícího petičního zákona musí mít petice listinnou podobu a podpisy musejí být originál na papíře, takže všechny on-line petice mají jen podpůrný charakter. Z toho důvodu zatím o online petici neuvažujeme,“ vysvětlila ředitelka NF Klíček Markéta Královcová.

Více informací na FB Klíčku:
https://www.facebook.com/klicekfoundation/?fref=ts

Kontakt: Tomáš Zdechovský, + 420 774 888 300, tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy