Zpět

Výročí a politika

Přidáno 10. 5. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
9.5.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
V Moskvě se 71. výročí konce války slavilo tradičně velkolepou vojenskou přehlídkou. Armáda na Rudém náměstí představila nové zbraně. Prezident Vladimir Putin v projevu vyzval k vytvoření bezpečnostního rámce, na kterém by státy spolupracovaly mimo jakékoliv bloky a aliance. U nás proběhl tradiční slavností akt Dne vítězství v památníku na pražském Vítkově. Letošní oslavy ale vyvolaly i řadu kontroverzí. Mají čeští politici zapotřebí uctívat padlé ve druhé světové válce společně s motorkáři z Nočních vlků? A proč jsou veřejné debaty v Česku čím dál nenávistnější? 

Otázky pro místopředsedu sněmovního výboru pro obranu Ivana Gabala /nestr. za KDU-ČSL/, poslance Jaroslava Foldynu /ČSSD/ a europoslance Jiřího Pospíšila /nestr. za TOP09/.

Ivan Gabal: "Rusko by mělo mít velký zájem na tom, aby nerozeštvávalo Evropu, což dělá, neprobouzelo nacionalismus, jako platí ve Francii, nacionalisty možná i u nás, ale mělo hledat spolupráci. A my musíme tomuto čelit ne tím, že se budeme prát s Ruskem, ale tím, že budeme hledat skutečné evropské myšlenky, její integritu. EU je v krizi a já souhlasím s tím, že ta migrační krize je velké riziko, že přináší problémy, ale tak pojďme ty problémy řešit a ne se hádat s nějakými "pitomci" na motorkách.“ 

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií