KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Vybrali jsme vítězky soutěže „Naše politička 2016“
Zpět

Vybrali jsme vítězky soutěže „Naše politička 2016“

Přidáno 31. 8. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 31. 8. 2016
Soutěž „Naše politička 2016“ zná své vítězky z jednotlivých regionů. Celostátní výbor Sdružení žen KDU-ČSL, který soutěž letos na jaře vyhlásil, je potvrdil na svém srpnovém zasedání. 

Celostátní výbor také jednal o zajištění průběhu ceremoniálu předání ocenění, který se bude konat pod záštitou europoslankyně Michaely Šojdrové a ministra kultury Daniela Hermana v Zaháňském salonku Senátu ČR v pátek 23. září 2016.

„Velmi mě potěšil a překvapil opravdu velký zájem jednotlivých krajů o soutěž,“ řekla na úvod zasedání CV předsedkyně Sdružení žen Eliška Janšová.

„Z deseti krajů ČR přišly vyplněné nominační listiny úspěšných a aktivních žen a nebyly výjimkou čtyři nominace na jedno vítězné místo. Krajské výběrové komise to rozhodně neměly jednoduché. Do 20. července byly zaslány také tři nominace na Zvláštní cenu CV KDU ČSL, udělovanou v roce 2016 za mimořádný počin v oblasti kultury. Všechny nominované ženy plní nejen povinnosti ve své rodině, ale velmi aktivně a po dlouhou dobu se zapojují do činnosti KDU ČSL, jsou aktivní v místní komunální politice, ale i v nejrůznějších oblastech podpory rozvoje občanské společnosti v místech bydliště a ve svém regionu. Celostátní výbor však na prvním místě hodnotil jejich angažovanost v oblasti prosazování rovných příležitostí, ať už se jedná o podporu zaměstnávání žen na zkrácené úvazky, vytváření pracovních míst pro ženy na mateřské dovolené nebo ženy pečující o člena rodiny, vytváření míst v mateřských školkách a jeslích, podporu žen při sestavování kandidátních listin a v tomto trendu budou další ročníky soutěže pokračovat,“ dodala Janšová.

Celostátní výbor Sdružení žen KDU ČSL na svém zasedání dne 10. 8. 2016 vybral a potvrdil tyto vítězky prvního ročníku soutěže „Naše politička 2016“:

1. Karlovarský kraj: paní Oľga Haláková, starostka města Bečov nad Teplou, nominovaná za přínos v oblasti rovných příležitostí, rozvoje občanské společnosti zvláště v oblasti kultury a ekologie ve svém regionu. Také kandiduje v letošních krajských volbách.

2. Ústecký kraj: paní Alena Antošová, bývalá starostka obce Proboštov (20 let), nyní zastupitelka, nominovaná za 30ti letou úspěšnou angažovanost v komunální politice a práci pro občanskou společnost v regionu.

3. Pardubický kraj: paní Ing. Terezie Šmolíková, zastupitelka města Litomyšl, nominovaná za 25 ti letou úspěšnou angažovanost v komunální politice a práci pro občanskou společnost v regionu.

4. Královehradecký kraj: paní PhDr. Veronika Čepelková, zastupitelka města Týniště nad Orlicí, nominovaná za úspěšnou komunální politiku, mezigenerační dialog a práci pro občanskou společnost v regionu. Kandidátky v podzimních krajských volbách.

5. Kraj Vysočina: paní Marie Prknová, dlouholetá starostka obce Černíč, nominovaná za dlouholetou úspěšnou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti v regionu.

6. Olomoucká kraj: paní Gabriela Jančíková, nominovaná za dlouholetou úspěšnou angažovanost v orgánech KDU ČSL a za kulturní přínos v místě bydliště.

7. Moravskoslezský kraj: paní Ing. Dana Forišková,Ph.D., dlouholetá místostarostka města Příbor, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti, v oblasti rodinné politiky a v oblasti rovných příležitostí. Také kandidátka v podzimních krajských volbách.

8. Zlínský kraj: paní Mgr. Šárka Jelínková, dlouholetá radní města Bystřice pod Hostýnem, nominovaná za letitou úspěšnou politickou angažovanost, práci pro občanskou společnost v sociální oblasti a vzdělávání, kandidátka do Senátu ČR.

9. Jihomoravský kraj: paní Ing. Jaromíra Vítková, místostarostka Boskovic, zastupitelka Jihomoravského kraje, nominovaná za dlouholetou úspěšnou politickou angažovanost a za rozvoj občanské společnosti, a to zvláště v oblasti ochrany a propagace kulturních památek.

10. Hlavní město Praha: paní PhDr. Daniela Rázková, starostka městské části Praha 12, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou politickou angažovanost a rozvoj občanské společnosti, a to hlavně v oblasti rovných příležitostí, v sociální a kulturní oblasti v městské části Praha 12.

Zvláštní cenu CV SŽ KDU ČSL, udělovanou v roce 2016 za mimořádný počin v oblasti kultury získala paní MUDr. Eva Nováková, zakládající členka SŽ KDU ČSL, nominovaná za mimořádnou a dlouholetou angažovanost v oblasti kultury v městě Kroměříž. Založila klub UNESCO, který je výjimečnou občanskou iniciativou v rámci celé ČR a paní Nováková v něm působila jako místopředsedkyně. Podílela se na zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO, iniciovala mnoho mezinárodních setkání vědců a odborníků v oblasti kulturního dědictví. Byla iniciátorkou celosvětových konferencí zaměřených na lidská práva, dobrovolnictví a ochranu a využívání památek UNESCO. Je členkou v České komisi UNESCO, iniciuje další významné kulturní a umělecké počiny jako je festival „Hudba v zahradách a zámku“. Čtyři roky působila jako zastupitelka a místostarostka města Kroměříž, dva roky jako senátorka PČR, je nositelka mnoha ocenění a vyznamenání za svou práci pro občanskou společnost a činnost v Klubu UNESCO.

„Slavnostního ceremoniálu v pátek 23.9.2016 v Zaháňském salónku Senátu se zúčastní významní hosté. Mezi pozvanými hosty je prezidentka bavorského parlamentu paní Barbara Stamm, která připravuje svoji cestu Prahy na některou z našich akcí již dlouhodobě. S napětím čekáme na potvrzení její účasti,“ řekla Zdenka Kumstýřová,  koordinátorka akce a statutární místopředsedkyně SŽ KDU-ČSL.

 

kategorie Tiskové zprávy