KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Ústavní činitelé, Čína a dalajláma
Zpět

Ústavní činitelé, Čína a dalajláma

Přidáno 20. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19.10.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
S tibetským duchovním vůdcem se ráno sešla padesátka senátorů a poslanců. Nelíbí se jim vyjádření prezidenta, premiéra a předsedů obou komor parlamentu, kteří se distancovali od včerejší schůzky lidoveckých politiků s dalajlamou. Text považují za zbytečný, nedůstojný a ponižující. Premiér trvá na tom, že znění plně odpovídá pozici vlády. Na prohlášení reagovaly po politicích taky některé vysoké školy. Symbolicky vyvěsily na svých budovách tibetskou vlajku. Proč měli vrcholní ústavní činitelé potřebu prohlášení vydat? A kam směřuje česká zahraniční politika?

Otázky pro ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka, místopředsedu sněmovny Jana Bartoška /KDU-ČSL/ a experta TOP 09 pro zahraniční politiku Marka Ženíška. Komentář připojí Petr Nováček z Českého rozhlasu.

Jan Bartošek: "Jestliže Čína má 1,3 miliardy a je pro ní riziko člověk, který nemá armádu a mluví o tom, že je potřeba předcházet hrozbám tím, že se budou lidi navzájem poznávat a budou spolu mluvit, mně to připadá úsměvné.Na všech oficiálních setkáních s čínskou stranou jsem říkal, že je potřeba rozvíjet ekonomické vztahy. Ale vždy je potřeba, abychom respektovali také to, co je naší republice vlastní, abychom společně hovořili o otázkách lidsko-právních. Je důležité, abychom dokázali rozvíjet obě tyto oblasti. Není možné stavět pouze na ekonomice."

Záznam pořadu naleznete ZDE.

kategorie Z médií