KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Úcta ke státnímu svátku: spor o vyznamenání
Zpět

Úcta ke státnímu svátku: spor o vyznamenání

Přidáno 26. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
25.10.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Přibývá politiků, kteří se rozhodli nepřijít na oslavu 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jako celek se na tom dohodli poslanci KDU-ČSL, TOP09 i ODS. Z KSČM naopak Hrad může čekat podporu, zákonodárci ostatních stran jsou v názorech rozděleni. Na Hrad nepůjde ani sám Jiří Brady, muž v centru současných sporů. Hlavě státu vzkázal, že i kdyby ocenění dostal, už o něj nestojí. Přesto si jich z Česka odveze hned několik. Ocenit se ho chystá vedení Prahy i Brna a také Univerzita Palackého v Olomouci. Premiér Sobotka mu chce udělit Kramářovu medaili, Bradyho uctí jako celek Poslanecká sněmovna a dostane i mírovou cenu Prix Irene. Studenti mu vzdali čest už dnes happeningem na Strossmayerově náměstí v Praze.

Jak by se k letošním oslavám 28. října na Hradě měli postavit politici a v čem jsou hlavní rozdíly oproti minulým letům? Probereme se zástupci Sněmovny Martinem Komárkem /ANO/, Jaroslavem Zavadilem /nestr. za ČSSD/, Ivanem Gabalem /nestr. za KDU-ČSL/ a Karlem Schwarzenbergem /TOP 09/.

Ivan Gabal: "Přes Pražský hrad proniká silný mocenský vliv Číny ve snaze ovlivnit českou politiku. Viděli jsme výraznou snahu ekonomickými prostředky ovlivňovat politické rozhodování v České republice a to je pro mne prostě bezpečnostní riziko první třídy."

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií