KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Turecká hra s uprchlickou kartou
Zpět

Turecká hra s uprchlickou kartou

Přidáno 20. 4. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19.4.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Turecký premiér Davutoglu pohrozil Bruselu zastavením migrační dohody, pokud do června nepadne vízová povinnost pro Turky. Šéf evropské komise Juncker ale kontruje tím, že unie nesleví ze svých požadavků pro bezvízový styk. Turecko totiž ze 72 podmínek dohody splnilo jen polovinu. Mezery jsou hlavně v kontrolách dokladů, zajištění bezpečnosti a dodržování lidských práv, ale také v řízení migrace a výměny uprchlíků. Turecký prezident Erdogan pak zase reagoval tím, že unie potřebuje víc Turecko než Turecko osmadvacítku.

Jak výhodná nebo nevýhodná je pro unii spolupráce s Tureckem? A jaké je prozatímní hodnocení dohody o migraci? Velké téma pro čtveřici poslanců: Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/, Helenu Langšádlovou /TOP 09/, Romana Váňu /ČSSD/ a Marka Černocha /Úsvit-BPI/.

Ondřej Benešík: "KDU-ČSL dlouhodobě tvrdí, že Turecko by mělo mít privilegované partnerství v Evropské unii, nikoli být plnoprávním členem.KDU-ČSL uznává, že Turecko je partnerem, je hráčem v daném regionu, který je pro Evropu velmi důležitý. Ale je to hráč, který hraje podle trochu jiných mantinelů, podle trochu jiných pravidel a toho si musí být Evropská unie vědoma. A pokud si toho vědoma není a bude příliš ustupovat, tak Turecko prostě tak, jak je to v těchto končinách zvykem, bude stupňovat požadavky. A to si nesmíme dovolit."

Záznam pořadu nalezente ZDE.

kategorie Z médií