KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Stavba D11 a D35 bude pokračovat. ČR získala od Komise výjimku EIA
Zpět

Stavba D11 a D35 bude pokračovat. ČR získala od Komise výjimku EIA

Přidáno 11. 7. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 4. 7. 2016
Po několikaměsíčním intenzivním vyjednávání se České republice podařilo získat výjimku, díky níž nepřijde o eurodotace na zhruba desítku klíčových dopravních staveb, mezi nimiž jsou např. východočeské dálnice D11 či D35. Na peníze původně Česko nemělo mít nárok, protože dlouhé roky i přes výzvy Evropské komise nezměnilo pravidla pro posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tzv. EIA.

„Při přípravě nového zákona o EIA se zapomnělo na to, že je tu spoustu staveb, které mají platné hodnocení vlivu na životní prostředí, a tím tak i povolení ke stavbě. Jsem velmi rád, že se po několika měsících usilovné práce povedlo vyjednat výjimku a může se začít např. se stavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic či D35 z Opatovic do Ostrova,“ uvedl europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL), který se kvůli vyřešení situace osobně sešel s předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem, premiérem Sobotkou i s ministrem dopravy Danem Ťokem. Komise udělila výjimku vzhledem k zásadnímu významu těchto staveb.

Stavět se začne příští rok

Získání výjimky potvrdil premiérovi Sobotkovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.  Podmínkou podle předsedy vlády je, aby byla co nejrychleji schválena připravená novela o EIA. Po prázdninách by pak mělo být možné získat stavební povolení, zahájit výběrová řízení na dodavatele a příští rok stavět. „Součástí té dohody je, že na všechny tyto stavby budou použity evropské fondy a že to Evropská komise nebude zpětně žádným způsobem zpochybňovat,“ poznamenal premiér.

Největší radost mají krajští zastupitelé. „Dopravní situace v plánovaných úsecích staveb už je natolik krizová, že by případné zdržení o tři a více let nebylo akceptovatelné,“ vyjádřil se náměstek hejtmana pardubického kraje Roman Línek.

Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy