KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Slovo Pavla Bělobrádka
Zpět

Slovo Pavla Bělobrádka

Přidáno 28. 11. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
25.11.2016 Krajské noviny Pavel Bělobrádek
Krajské volby ukázaly, že lidé chtějí změnu. A také, že monopolním lídrem této změny není hnutí ANO.

Ve volbách ANO 2011 zvítězilo s daleko menším náskokem, než ukazovaly průzkumy preferencí. A KDU-ČSL (která šla v některých regionech samostatně, v jiných jako lídr koalic pro kraj) nástupem tohoto nového silného hnutí na rozdíl od ostatních stran nic neztratila a udržela si své voliče. KDU-ČSL rovněž představuje změnu. Ale zcela jiný druh změny než Andrej Babiš. KDU-ČSL je zatím jedinou ze standardních demokratických stran, která prošla obrodou. Neměli jsme podíl na Nečasově a Kalouskově vládě. Provedli jsme personální výměnu vedení a přivedli jsme do politiky mnoho nových lidí s čistým štítem (včetně mnoha nestraníků).

Ukazuje se, že změna, kterou přinášejí lidovci, voliče oslovuje. A to i díky schopnosti kandidovat vážené osobnosti, které lidé znají a jimž věří. Což se projevilo v senátních volbách, kde jsme přivedli do horní komory celkem 7 senátorů na našich kandidátkách a 3 další nezávislé jsme podpořili v kampani. Zatímco favorizované ANO získalo jen tři křesla.

Toto je velký potenciál a velký závazek. Sněmovní volby v příštím roce ukážou, jakou změnu si voliči přejí. Zda preferují politické novotvary, monokraticky vedené silnými vůdci, jakými jsou ANO 2011 Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury, nebo pluralitní, zdola budované subjekty, které jsou schopné sebereflexe a demokratické obrody. Jako to ukazuje KDU-ČSL.


kategorie Z médií