KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2016 Senátor Šilar: Volba malého monarchy je špatná
Zpět

Senátor Šilar: Volba malého monarchy je špatná

Přidáno 19. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19.10.2016 Mladá fronta DNES Jaroslav Hubený
Bývalý starosta Letohradu i Horní Čermné, mnohaletý krajský zastupitel i radní Petr Šilar obhájil o víkendových volbách svůj mandát na Orlickoústecku, a senátorský post v dresu lidovců si tak prodlouží o dalších šest let.

Ani po všech dosavadních funkcích se staronový senátor i krajský zastupitel Petr Šilar neobává, že bude ke konci svého druhého mandátu už nazýván „politickým dinosaurem“. „Elán mi nechybí, ale obávám se, abych nad některými věcmi už nemával rukou. Možná budu víc unaven. Ale jinak dinosaurus je docela dobré zvíře,“ říká šedesátiletý Petr Šilar.

* Jak umí úspěšné volby oslavovat lidovci?

Střídmě, ale zato dlouho a vytrvale. Po sobotním sezení v Praze pokračovala oslava v neděli s hasiči při tradičním stínání berana v Kunčicích, pak v pondělí na krajském výboru, na pátek zvu ty, kteří mně pomáhali na okrese.

* Byla obhajoba mandátu těžší?

Zažil jsem to, co zažívají sportovci. Neboli potvrdilo se mi, že obhajovat a být favoritem je skutečně těžší. Každý ujišťuje, že vyhrajete, což je strašné, protože to nemusí být pravda.

* Sázkový kurz 1,02 : 1 byl však jednoznačný...

Na Škromacha byl kurz ještě lepší a prohrál. Kurzu se nedá věřit, o tom rozhodují lidé ve volbách, známost v regionu. Volili mě zřejmě ti, se kterými jsem si podal ruku, se kterými jsem se bavil, se kterými jsem něco zažil nebo jim něco zařídil. Jsem jim nablízku.

* Co se vám až dosud v Senátu především povedlo?

První rok až dva se tam člověk učí a rozkoukává. Málokdo ví, jak funguje legislativní proces a na koho se obracet. Ze začátku se člověk bojí promluvit, protože si myslí, že jsou tam všichni daleko chytřejší, pak zjistí, že nejsou, někdy je to spíše naopak. Jen připravit zpravodajskou zprávu dá spoustu práce. Sám tam člověk nic nezmůže. Naštěstí máme dobrý senátorský klub, partu lidí, které mám tu čest čtyři roky šéfovat, kde si rozdělíme práci a vzájemně si říkáme, jak budeme hlasovat a jak se k tématům stavět.

* Kdy jste v Senátu nejvíc spokojený?

Moje pocity spokojenosti nejsou ani tak z přijatých zákonů, ale spíš z toho, že se nám podařilo něco udělat mimo zákonodárné iniciativy. Třeba jsem nesmírně hrdý, že jsme podali ústavní stížnost kvůli Klausově amnestii anebo když jsme přijali usnesení, v němž jsme vyzvali Miloše Zemana, ať se chová jako prezident, a ne jako buran. V těchto případech provázejí hlasování chvíle napětí, větší než při schvalování zákonů, kterých bylo hodně. A hodně našich návrhů změn se také nepovedlo schválit, bylo to tak padesát na padesát, co se podařilo a co ne. Roli v tom hraje i to, že v Senátu neexistuje jako ve Sněmovně vládní koalice, rozhoduje se jinak. Za vše hovoří, že náš klub nikdy politicky nehlasoval, každý hlasuje podle svého svědomí. Ale ke spokojenosti stačilo třeba i to, když se podařilo zvolit naši kandidátku Ivanu Janů do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů.

* Opusťme nyní budovu Senátu. Co konkrétního se podařilo mimo ni?

Za vše bych zmínil aspoň spolupráci s Povodím Labe a přípravu několika vodohospodářských projektů, třeba na ozdravění Pastvinské přehrady. Anebo mám radost z toho, když se v obcích podaří postavit vodovod a čističku.

* Hospodaření s vodou v krajině je vaším dlouhodobým tématem. Naše země má nejhorší zásoby spodní vody široko daleko. Skutečně dojde na nepopulární zvedání cen vody odběratelům v období sucha?

Voda je nenahraditelná surovina a její cena je nízká, neodpovídá skutečnosti. To, že splachujeme záchody pitnou vodou, považuji za obrovský luxus, do budoucna si nemůžeme dovolit, abychom plýtvali. Její cena by měla být vyšší, aby se s ní lépe hospodařilo. Hlavně s podzemní vodou, ceny povrchových vod odpovídají. Ale nejde jen o cenu vody, je to otázka systému hospodaření. Začíná to u půdy, kde se dlouhodobě projevuje, že lesy nejsou největší zásobárnou vody, voda z nich odteče. Nejsou to ani naše hory, ale je to především půda, která je ve špatném stavu, nemá jímací schopnost, má nedostatek humusu, organické hmoty. A to zase proto, že ubyla živočišná výroba a je málo chlévské mrvy a kejdy i víceletých pícnin. A protože nepotřebujeme tolik krmení, není tolik krav a tak dále, samozřejmě zjednodušuji, protože všechno souvisí se vším. Ekologie je hledání souvislostí. Dnes, když zaprší, voda z půdy odteče pryč. Proto ji musíme zadržovat v krajině. Je potřeba obnovit třeba malé nádrže v každé vesnici, výborný je nyní program ministerstva zemědělství na obnovu malých vodních toků. Těch věcí je více a skládají se k sobě jako mozaika.

* Jak úspěšné bylo další vaše téma - zrušení střídání letního a zimního času?

Boj neustává. To, že to vláda prodloužila podle té směrnice, je věc provozně pracovní, ale my musíme změnit směrnici evropskou. A to tak, aby ji česká vláda iniciovala, aby se o tom mohlo jednat. Proto připravujeme petici a doufám, že se projedná v obou komorách parlamentu a pak půjde na vládu, aby nějakým způsobem změnila názor na střídání času a začala jednat o zrušení tohoto nesmyslu. Je to hloupost, která nic nepřináší, ale naopak některým lidem škodí.

* Na jaké ústavní změně byste se rád podílel?

Je toho víc. Co se týče Senátu, chtěli bychom prodloužit dobu projednávání, bylo by fajn, kdyby se podařilo prosadit, aby zákony vrácené Senátem musela Sněmovna projednat a nakonec schválit už ne pouze poloviční většinou, ale třeba třípětinovou. Krom toho poručníkování ze Sněmovny je patrné bez ohledu na to, o jakou jde stranu. Spokojený bych byl, kdyby se zrušila přímá volba prezidenta. Naskočili jsme s ní do systému, který této zemi není vlastní. Volba malého monarchy je špatná.

* Nebude nyní po tristní účasti voličů u voleb do Senátu aktuálnější debata o jeho zrušení? Ministr Babiš už toto téma otevřel...

Babiše Senát samozřejmě zdržuje, demokracie samovládce vždycky zdržuje. Lenin taky zrušil parlament, že to je žvanírna. Babiš totiž dostává se svými zákony docela často na frak a neustále se rozčiluje, že se musí projednávat. Ale to by musel nejdřív změnit ústavu, k čemuž je zapotřebí třípětinové většiny v obou komorách parlamentu.

* Co byste této zemi přál?

Hlavně používání zdravého rozumu neboli aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil. A taky potřebuje daleko větší pokoru a skromnost. A neměli bychom se stále vymlouvat a stýskat si a závidět, což je příšerná vlastnost.

* Jste také nově zvoleným krajským zastupitelem za Koalici pro Pardubický kraj. Co říkáte čerstvé krajské koalici?

Jsem docela rád a trochu se usmívám hlasům ANO a těch lidí, kteří vůbec nepochopili, co je to samospráva, ať už obecní nebo krajská, protože v ní rozhoduje rada a zastupitelstvo, ne hejtman. A v zákoně je napsáno, že o usnesení rozhodují většinou svých hlasů. Vládnou strany zvolené téměř čtyřmi pětinami voličů, je to vláda většiny a je to demokratické. Myslet si, že vítěz bere vše, patří k autoritářským sklonům pana Babiše i prezidenta republiky.

kategorie Z médií