Zpět

Rozklížená Evropa

Přidáno 25. 2. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
24. 2. 2016 ČT Události, komentáře
Migrační krize otřásá základy Evropské unie. Rakouský ministr zahraničí se na schůzce s představiteli balkánských států nechal slyšet, že musí skončit praxe, kdy země nechají volně projít migranty přes své území. Maďarsko oznámilo plán uspořádat referendum o uprchlických kvótách stanovených unií. A Belgie včera nově zavedla na hranici s Francií časově neomezené kontroly. Berou jednotlivé státy situaci do vlastních rukou? Končí tak Evropa, jak si ji Brusel vysnil?

Otázky pro vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a europoslance Jiřího Pospíšila /nestr. za TOP 09/. Komentář doplní francouzský sociolog Michel Wieviorka.

Pavel Bělobrádek: "Dovolte mi dvě premisy: ta první je nestabilita Balkánu. V okamžiku, kdy by se začala bránit slovinsko–makedonská hranice, plus Rakousko, Itálie, tak to, že máme určitý dluh k západnímu Balkánu, znamená, že ty státy ještě nejsou dostatečně stabilní, mohly by se zhroutit. Druhá věc: problém je v Evropské radě. Jednotliví ministři přijíždějí na jednání s tím, aby tam hájili vlastní národní zájmy, místo toho, aby hledali společné evropské řešení."

Záznam pořadu naleznete ZDE.

kategorie Z médií