KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Rozhovor vicepremiéra Bělobrádka pro Die Welt
Zpět

Rozhovor vicepremiéra Bělobrádka pro Die Welt

Přidáno 5. 5. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Die Welt: Češi jsou kritizování za to, že se v uprchlické krizi chovají nesolidárně. Co tomu říkáte? 

Pavel Bělobrádek: Je nespravedlivé a nefér říkat, že nejsme solidární. Odmítli jsme povinné kvóty, ale dobrovolně jsme nabídli, že přijmeme uprchlíky. Hledáme společné evropské řešení, které bude fungovat. Musíme řešit příčiny. Proto jsme poslali značné finanční prostředky do Sýrie a Jordánska, byli jsme také mezi prvními zeměmi, které daly peníze Turecku. Musíme dát lidem perspektivu, že mají ve své zemi budoucnost, nikoli ale tím, že všechny přivítáme u nás.

Die Welt: Proč Vaše země tak vehementně odmítá přerozdělovací kvóty?

Pavel Bělobrádek: Kvóty nefungují. V Česku jsme v minulých měsících přijali uprchlíky z Iráku a Sýrie. A jakmile se k nám dostali, tak část odešla dál do Německa. Problém je, že uprchlíci nechtějí do Česka. To přeci není výraz našeho nedostatku solidarity. Mimo to má každá země právo si rozhodnout, koho a v jakém množství přijme. Spory o povinné kvóty nám připomínají dobu, kdy se rozhodovalo o nás bez nás. Je to pro nás citlivé.

Die Welt: Dobrovolnost při přijímání zní jako výmluva, protože sám říkáte, že lidé nechtějí zůstat.

Pavel Bělobrádek: Nemůžeme uprchlíkům zabránit, aby Česko opustili. Nemůžeme je přeci násilím zavřít – a proto budou i nadále pokračovat do Německa, Švédska nebo Rakouska. Přerozdělování není řešení, ale jen odklad řešení. Klíč leží mimo Evropu. Pomoc uprchlíkům tam je osmkrát levnější než v Evropě. To znamená, že tam můžeme pomoci osm krát více lidem. Pokud budeme trvat na tom, že jediná možnost je přerozdělování, tak budou nadále proudit uprchlíci nekontrolovaně do Evropy. To není řešení. Máme povinnost pomoci druhým, ale nemáme právo spáchat sebevraždu, nebo obětovat ty, za které máme zodpovědnost. 

Die Welt: Jak potom můžeme rozdělit zátěž při uprchlické krizi?

Pavel Bělobrádek: Navýšením peněz na pomoc mimo EU. Uvnitř EU je to těžké, podle jakých kritérií chcete spravedlivě rozhodnout, koho kam pošlete a jak to chcete prakticky provést? Vidíme, že již dnes jsou pravidla porušována a málokdo zůstává tam, kde dnes musí požádat o azyl, např. Řecku. Lidé chtějí do Německa, protože si ho vysnili jako ráj, mají tam rodiny a sociální dávky jsou větší. A dávky nemůžou být po celé Evropě stejné. Uprchlík na Slovensku či Litvě nemůže pobírat větší dávky, než důchodce. To by zničilo sociální smír v zemi a posílilo extremisty. Tím bychom nepomohli nikomu a nejméně uprchlíkům.

Die Welt: Jak hodnotíte roli německé kancléřky?

Pavel Bělobrádek: Mluvme otevřeně: Německo a kancléřka zachránily Balkán. Pokud by se dříve uzavřela maďarsko-srbská hranice, zůstali by tisíce uprchlíků na Balkáně. Takto se dostali do Německa. Ale ani hospodářsky silné Německo nepojme tak masivní přistěhovalectví donekonečna.  A ještě jednu věc bychom si měli uvědomit. Pokud odejdou všichni Syřané do Evropy, kdo po válce obnoví Sýrii? Od EU neslyšíme odpovědi na tyto otázky, stále se mluví jen o kvótách. Vzpomeňme na milosrdného samaritána, potřebného nevzal k sobě domů, ale zaplatili hostinskému, aby se o ně postaral. Solidarita a soucit nesmí vést k sebezničení.  Nemůžeme přestěhovat celý svět do Evropy. Kdo si to myslí, jedná nezodpovědně.

Die Welt: Co si myslíte o výrocích Vašeho prezidenta Zemana, že Muslimy nelze integrovat?

Pavel Bělobrádek: Obecné paušalizování je nebezpečné. Ale nesmíme zavírat oči před problémy s radikalizací a fanatismem. Česko se musí vyvarovat chyb, které udělaly některé západoevropské země. Tyto země se dnes diví, že mají na svém území teroristy.

Die Welt: Uprchlická krize posílila u Čechů eurospektismus. Slyšeli jsme, že po Brexitu by mohli Česi na základě referenda také vystoupit.

Pavel Bělobrádek: Nemyslím si, že k tomu dojde. Protože EU je náš největší obchodní partner. EU musí ale ukázat schopnost řešit problémy a dát občanům pocit bezpečí.

Die Welt: Jak si vysvětlujete takovou skepsi vůči EU?

Pavel Bělobrádek: Dvě volební období byl silně protievropským prezidentem Václav Klaus. Pokud taková autorita dlouhodobě opakuje svůj euroskepticismus, tak tomu část obyvatel uvěří. K tomu u nás Rusko dělá silnou ideologickou propagandu. Využívají uprchlickou krizi jako zbraň, protože vědí, že tím vyvolají u Čechů strach. Ke špatné náladě přispěl i nesmyslně tvrdší výklad předpisů EU v národním právu. Tyto tři aspekty namíchaly jedovatý koktejl, který u nás posiluje euroskeptické nálady.

kategorie Z médií