KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Rozhovor s Jiřím Čunkem
Zpět

Rozhovor s Jiřím Čunkem

Přidáno 7. 11. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
4.11.2016 11:34 ČRo Plus
Jaká bude politika nové krajské koalice ve Zlínském kraji? Jsou důležité programy politických stran? Jaká je situace ve vládní KDU-ČSL? Hostem Interview Plus je senátor a nový hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL.

Senátor a nový hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL řekl, že nepodpoří svým hlasem Milana Štěcha při volbě předsedy Senátu. Podle jeho názoru je důležité, jak se člověk, který řídí Senát, chová, jak myslí a co říká.

Jiří Čunek: „Politika je odtržená od života a lidé jí proto nerozumí. - Myslím si, že předseda Senátu svým podpisem pod dohodu čtyř ústavních činitelů vyrobil zmetek. Nejen já, ale i mnoho mých kolegů jsme přesvědčeni o tom, že to dělat neměl. Nejde jen o to, zda nás měl požádat o vyjádření, ale když už to podepsal, tak podepsal něco, co zrovna mě nezastupuje.“ 

Podle jeho názoru tím není porušena nepsaná dohoda o tom, že nejsilnější senátorský klub navrhuje předsedu. „Ať si ČSSD nominuje jiného kandidáta, který bude většině senátorů vyhovovat, a to především právě v té rovině, že se bude chovat a jednat tak, aby to konvenovalo nadpoloviční většině senátorů,“ říká Čunek a dodává, že z pohledu jeho podpisu pod prohlášením ústavních činitelů vůči Číně byl Milan Štěch špatným předsedou Senátu.

Koalice ve Zlínském kraji

KDU-ČSL se na krajské úrovni ve Zlínském kraji rozhodla pro spolupráci s ANO, ODS a STAN. Jiří Čunek zdůvodňuje nepřizvání vládní ČSSD tak, že se řídil rozhodnutím voličů, kteří ze 78 % hlasovali proti dřívější krajské koalici KSČM a ČSSD. Dodal, že pro koaliční spolupráci je důležitější osobní rovina než program.

Jiří Čunek si myslí, že v krajské politice je důležité, aby kandidovali lidé, kteří mají v komunální politice nějakou historii. Setkává se s tím, že profesně často volenými osobami jsou učitelé nebo lékaři, kteří mají poté problémy například s řízením investic. „Já si myslím, že do celostátní a krajské politiky by měli vstupovat především lidé, kteří mají nějakou zkušenost z nižší úrovně,“ uvádí Čunek.

Mohla by KDU-ČSL na celostátní úrovni spolupracovat s hnutím STAN? Cílili členové KDU-ČSL setkáním s dalajlámou na městské liberální voliče? A proč se angažuje v případu Petra Smetky? Poslechněte si celé Interview Plus s Jiřím Čunkem.

kategorie Z médií