KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Prezident i ministr kultury podporují snahu zapsat broumovské kostely do UNESCO
Zpět

Prezident i ministr kultury podporují snahu zapsat broumovské kostely do UNESCO

Přidáno 21. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 21. 6. 2016
K dlouholeté snaze o zápis broumovských kostelů na seznam UNESCO se přidal prezident Miloš Zeman, ministr kultury Daniel Herman i královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Jednal s nimi europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který ve spolupráci s děkanem Martinem Lanži a dalšími lidmi připravuje potřebné kroky pro zápis. 

„Podpora pana prezidenta i ministra kultury větší památkové ochraně a významu Broumovska mě velmi potěšila. V současné době se připravuje dokumentace pro skupinu broumovských kostelů, která je potřebným krokem na cestě k zápisu těchto unikátních architektonických staveb na seznam UNESCO,“ popsal Zdechovský, který dlouhodobě upozorňuje na fakt, že v Královéhradeckém kraji se nenachází žádná památka UNESCO.

Broumovská farnost, pod kterou spadá třináct unikátních kostelů známých pod spojením broumovské kostely, se dlouhodobě snaží o záchranu těchto památek a navrácení kulturního života. „Máme skvělý tým složený z odborníků, díky němuž se nám daří věci posouvat dopředu,“ sdělil broumovský děkan Martin Lanži, který výstavu o broumovských kostelech přivezl minulý rok do Bruselu.

Broumovská farnost připravila projekt s názvem Pro život kostelů Broumovska, který počítá nejen s rekonstrukcí staveb, ale také s obnovou a posílením  kulturně-společenských vazeb v rámci celého regionu. Kostely byly postaveny podle plánů nejlepších architektů své doby, Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi lety 1709 – 1743. Klášter od Dientzenhofera najdete i v sousedním Polsku ve městě Legnickie Pole.

Kontakt: Tomáš Zdechovský, + 420 774 888 300, tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy