KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Představitelé KDU-ČSL se setkali s kubánskými disidenty
Zpět

Představitelé KDU-ČSL se setkali s kubánskými disidenty

Přidáno 9. 3. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 9. 3. 2016
S nezávislými novináři z kubánské Havany, kteří se v České republice účastní semináře videožurnalistiky se sešli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda Výboru pro Evropské záležitosti Ondřej Benešík. 

„O situaci na Kubě se zajímáme dlouhodobě, tamní situace nám není lhostejná. Setkání s kubánskými novináři, disidenty, kteří byli dlouhá léta vězněni za spolupráci s opozicí, jsme uvítali i jako příležitost zjistit, jak bychom prakticky mohli pomoci demokratizaci Kuby,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Disidenti Julio César Álvárez  a Augusto San Martín popsali současnou situaci na Kubě i podobu blízké budoucnosti tak, jak bude podle jejich názoru vypadat.

„Vzdělanější lidé, ti, kteří mají možnost žít v cizině, tak pro ty jsou lidská práva a svobody velmi důležité. Ale samozřejmě lidé, kteří žijí na Kubě a starají se o to, aby měli na základní živobytí, tak ti řeší primárně tyto potřeby,“ řekl Augusto San Martín.

Podle názoru novinářů se situace na Kubě pozvolna uvolňuje. Přesto bude trvat dvě až tři generace, až se místní lidé začnou i vnitřně cítit svobodně.

„Jsme nesmírně vděčni za každou pomoc. Je to ale velmi dlouhodobá záležitost a proto prosíme – vytrvejte,“ dodal Julio César Álvarez.

KDU-ČSL se o problematiku lidských práv zajímá dlouhodobě; lidskoprávní organizace vnímají stranu jako tu, která se o tuto problematiku zajímá nejintenzivněji.

Předseda strany Pavel Bělobrádek aktivně a dlouhodobě podporuje aktivity organizace Člověk v tísni na Kubě, ostatně jako celá KDU-ČSL. V loňském roce vystoupil s projevem na „Dni pro Kubu“, kde vyjádřil podporu disentu a zúčastnil se také pochodu „Dam v bílém“ v Praze. V podpoře jsou  aktivní i další zástupci KDU-ČSL.

Kontakt:
Petra Hrušová
Tisková mluvčí KDU-ČSL
Tel: 731 603 853
E: hrusova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy