KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2016 Postrkovat hodiny je hloupost a s tou se musí bojovat
Zpět

Postrkovat hodiny je hloupost a s tou se musí bojovat

Přidáno 23. 3. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
21. 3. 2016 Právo
O Velikonocích, v noci ze soboty 26. března na neděli 27. března se opět změní čas. Ručičky hodinek si posuneme ve dvě ráno na třetí hodinu a dalších sedm měsíců budeme mít tzv. letní čas. V Česku byl zaveden v roce 1979. A stejně dlouhou dobu se vedou diskuse, zda ho ponechat, či zrušit.

Dvacet osm let bojoval za jeden celoroční čas pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Neúspěšně. Pecka v roce 2009 ve věku 60 let zemřel a pomyslné žezlo bojovníka za zrušení změny času po něm převzal současný senátor Petr Šilar (KDU-ČSL).

* Pane senátore, dříve bojoval za zrušení změny času jeho velký odpůrce pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch. Ten již zemřel a teď jste nejvýraznější postavou tohoto úsilí v České republice vy. Proč vám vadí střídání letního a zimního času?

Těch důvodů je víc. Především dlouhodobě je známo, že je toto střídání zbytečné, protože k žádným úsporám energií nedochází, tak jak bylo původně uváděno. Navíc jsou zde prokázané zdravotní a psychosomatické vlivy na nemocné, děti, ale i na seniory. Prostě je to hloupost a zvyk, který je podporován i směrnicí EU.

* Který čas je podle vás správný? A vám osobně dělá změna času třeba zdravotní problémy?

Nám nejde o to určit, který čas je správný. My usilujme o to, aby se zastavilo střídání času dvakrát do roka. Správný čas přece určuje Slunce a postavení Země vůči Slunci. Mně osobně střídání času vadí. Mám silné bolesti hlavy, zvláště na jaře.

* Kolik zemí v Evropě, ale i ve světě nemá změnu času?

Má to celá Evropa, ale ve světě nevím.

* Co vedlo v České republice, respektive v tehdejším socialistickém Československu, k zavedení změny času? Pokud vím, tak za hlavní důvod se udávala úspora energií. Trvá to dodnes?

Dnes se již k této iniciativě nikdo nehlásí, ale bylo to zdůvodňováno úsporou energií. Zavedení letního času je vyhlášeno usnesením vlády, nikoliv zákonným předpisem. A usnesení vlády je vždy na tři roky. Bohužel i současná vláda toto usnesení znovu prodloužila.

* Založil jste iniciativu For Only One Time neboli Pro pouze jeden čas. Jak jste s ní úspěšný?

Úspěšní budeme, až se nám podaří vyvolat jednání o zrušení střídání času u naší vlády a posléze i v EU.

* Loni jste v Evropském parlamentu vystoupil na téma změny, respektive revize letního času. Pochopili vás europoslanci?

Nejenom pochopili, ale i podpořili. Zvláště naši europoslanci. Po projednání v právním výboru byla tato problematika navržena k projednání v Evropské komisi. Bohužel loni v létě začala uprchlická krize a všechny problémy šly stranou. Tedy i střídání času. * K t e r é

* země se už přidaly k vaší iniciativě a co je třeba v Evropě udělat proto, aby se změna času zrušila? Musí to být rozhodnutí Evropského parlamentu?

My jsme takzvanou Evropskou občanskou iniciativu opustili. Nesháníme podpisy v celé Evropě, administrativně, a hlavně finančně by to bylo pro neziskovou organizaci neúnosné. Proto jsme vyhlásili petici pro zrušení střídání času v naší zemi a chceme, aby to naši kolegové v Evropě udělali s námi.

* Co je v petici?

Žádáme Parlament České republiky, aby se zasadil o zrušení střídání letního a zimního času v České republice a v Evropské unii. Vědecké studie prokázaly, že každoroční střídání času nejenže nemá žádné ekonomické přínosy, ale naopak způsobuje celou řadu negativních dopadů. Mezi ty nejzásadnější patří zejména negativní vliv na zdraví člověka, hlavně zvýšené deprese a změny nálad, obtížné zvykání si na
změnu času a denního režimu, zejména u dětí a seniorů, zvýšená nehodovost a úmrtnost na silnicích, obrovské komplikace pro osoby postižené autismem, nepříznivé dopady na hospodářská zvířata a komplikace v logistice a osobní i nákladní dopravě. (Více na stránkách www.foronlyonetime. eu, pozn. redakce.)

* Za jakých podmínek by ke zrušení letního času mohlo dojít?

Opakuji, jde nám o to, zrušit střídání letního a zimního času. Může k tomu dojít zrušením usnesení vlády. Ale také směrnice EU, která v roce 2001 zavedla sjednocení data střídání času v celé EU.

* Jak se čeští zákonodárci ke zrušení staví?

Zákonodárců se to netýká. Je to věcí vlády, ne zákona. Jinak zákonodárci to mohou podpořit jako občané svým podpisem pod petici. Což mnoho mých kolegů již učinilo.

* Vedete boj za zrušení střídání času už několik let. Není to takříkajíc házení hrachu na zeď? Je podle vás skutečně reálné, že by ke zrušení změny času mohlo dojít? A kdy?

S každou hloupostí je nutné bojovat, i kdyby se mělo přeházet hodně fůr hrachu. Musíme vytvořit tlak a sehnat co nejvíc podpisů, aby se peticí vláda a předtím parlament zabývaly. I několik let.


kategorie Z médií