KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Pithart by dobře reprezentoval Česko
Zpět

Pithart by dobře reprezentoval Česko

Přidáno 21. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
21.10.2016 Lidové noviny Tomáš Tománek
Senátní i krajské volby jsou pro nás posílením, potvrzením naší práce. Je to vlastně jediné autentické referendum, které je, říká v rozhovoru LN ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Počátkem týdne vzbudil ministr kultury Daniel Herman rozruch, když se přes nátlak různých propekingských skupin setkal s tibetským duchovním vůdcem. Poté, co s protestemna Pražský hrad dorazila čínská velvyslankyně, schůzku s dalajlamou, které se účastnili i jiní, především lidovečtí politici, odsoudili ve společném prohlášení všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem.

* LN Jaké jsou vaše vztahy s Hradem? Nejsou s ním teď členové KDU-ČSL na kordy?

Na tuhle otázku je promě docela obtížné odpovědět. Bylo by asi dobré ji adresovat spíše předsedovi strany. Moje kontakty jsou standardní. S panem prezidentem se setkávám v rámci konzultací k problematice resortu. Zajímá se hlavně o památkovou péči. Potkáváme se také při různých společenských příležitostech.

* LN Nemáte strach, že jste setkáním s dalajlamou ohrozil českočínské obchodní zájmy?

Toho se opravdu nebojím. Navíc se domnívám, že vazalství jsme si v historii užili dost. Ať už jako protektorát třetí říše, či jako satelit sovětského impéria. Setkání bylo mým osobním rozhodnutím, nebyl jsem k němu pověřen vládou. A těžko si lze představit pozitivnější přístup k životu a světu, než má dalajlama.

* LN Jaká nálada panuje u lidovců po volbách?

Senátní volby dopadly velmi dobře. Je to výsledek mravenčí práce týmů, které volby připravovaly, a jejich kandidátů. Postavili jsme velmi kvalitní osobnosti, které dokázaly ve volbách zvítězit – v některých regionech dokonce nad protřelými politickými matadory. Máme výhodu široké členské základny KDU-ČSL, v níž je bezmála 30 tisíc lidí. Proto není problém sestavit kandidátky. Jsou na nich lidé, kteří často pracují v komunální politice nebo různých okresních, místních, krajských sdruženích strany a ve své práci se osvědčili. Myslím si, že úspěch ve volbách je i výsledkem této naší politiky.

* LNV Senátu jste výrazně posílili. Je to pro vás podnět k tomu, abyste v koalici razantněji prosazovali své priority?

Senátní i krajské volby jsou pro nás posílením, potvrzením naší práce. Je to vlastně jediné autentické referendum, které je. Všechno ostatní jsou průzkumy, více či méně přesné. Výsledek voleb nemá přímý vliv na složení vládní koalice, ale je symbolem, že máme důvěru velkého množství lidí. Je třeba ji nezklamat a je třeba náš program prosazovat v rámci maxima možného.

* LN Je to i pozitivní impulz směrem ke sněmovním volbám v příštím roce?

Určitě je. Jak jsem řekl, volby byly referendem o rozložení atmosféry ve společnosti. Nyní musíme i v posledním roce vládního mandátu poctivě a intenzivně pracovat. Mně se velmi líbí, co kdysi řekl bavorský ministerský předseda Franz Josef Strauss. Totiž že předvolební období by se nemělo příliš lišit v pracovním nasazení od jiných období.

* LN Takže základem je poctivá práce?

Ano. Stabilní poctivá práce. Nikdo z kandidátů nespadne jen tak z nebe nebo z Marsu. Každý máme nějakou historii, odněkud jsme vzešli. A je třeba, aby nám lidé ve volbách vystavili zelenou nebo červenou kartu. Před námi je stále výzva pracovat pro prospěch této země. A to nejsou nějaké řeči, ale jsem o tom hluboce přesvědčen. Jestliže člověk do veřejné služby jde, má smysl se nasazovat. A je logické, že se lidé zajímají o jednotlivé kandidáty. Mají právo u člověka, který vstupuje do veřejné služby, lustrovat jeho ložnici, kuchyni, kancelář, auto – cokoli. Pokud si člověk jejich důvěru zaslouží, měli by to ohodnotit. Pokud ne, také by na to měli reagovat.

* LN Jaké jsou rok před volbami vztahy ve vládní koalici? Nesílí rivalita?

Každá koalice je vždycky věcí kompromisu. Samozřejmě že jsou na některé věci jiné názory. Ale to vyplývá z toho, že jsme koalicí tří stran, které se v zásadních liniích – co se týká třeba zahraniční politiky, ekonomických priorit – shodují. Tam ta souhra je, což je zásadní. Ale v některých se naše pohledy naopak rozcházejí. Nemám dojem, že by to teď bylo nějak silnější rozcházení než dosud. Myslím, že je silná snaha, aby vláda svůj mandát dokončila ve stejném složení. Jsem přesvědčen, že se to také povede a že je to dobře. Protože jestli tahle země něco potřebuje, pak je to kontinuita a stabilita. Myslím, že už samo o sobě to, že dokážeme zvládnout čtyřleté řádné funkční období, má určitou výpovědní hodnotu.

* LN Příští rok začne kampaň před volbou hlavy státu. Máte už předvybraná jména na prezidentského kandidáta?

Diskuse v rámci KDU-ČSL neproběhla tak, že bychom se bavili o nějakých konkrétních jménech. Samozřejmě s blížícím se termínem se tato otázka otevřela a víme, že bychom se nad tím měli zamyslet. Ale v tuto chvíli to není ve fázi, že bychom měli vygenerovaná nějaká jména, která by nám byla extrémně blízká.

* LN Přišli byste rádi se svým kandidátem, nebo jste připraveni podpořit nějakého konsenzuálního nominanta více stran?

To je zatím otevřená otázka. Spíš bych řekl, že je tady otevřenost k podpoře nějakého kandidáta se širokou podporou. Ale uvidíme.

* LN Po jeho vřele přijímaném projevu k nedožitým narozeninám Václava Havla se mezi možnými kandidáty objevilo jméno Petra Pitharta. Byl by právě on takovou osobností?

Znovu říkám, v rámci KDU-ČSL ještě neproběhla diskuse o jménech. Určitě nás čeká, budeme se tím zabývat. Co se týkámého názoru, pan doktor Pithart je renomovaná osobnost. Člověk, který prošel mnoha patry české politiky a který si zachoval hlubokou hodnotovou orientaci. To nakonec vyznívalo také z jeho projevu. A jistě v mých představách je to jeden z lidí, kteří by velmi důstojně reprezentovali Českou republiku, to nesporně. Ale tím nechci vůbec nic naznačit. Znovu opakuji, že diskuse uvnitř strany stále neproběhla.

* LN Co jsou vaše osobní ministerské priority na zbývající rok vládního mandátu?

Jsem velmi rád, že se podařilo systémově vyřešit financování českého filmu a kinematografie. Touto cestou bych chtěl jít i v otázce živého umění, protože tam je situace do jisté míry podobná. A samozřejmě bych rád stabilizoval platovou situaci natolik, aby opravdu bylo důstojné pracovat v resortu kultury pro všechny naše příspěvkové organizace. Jistě i obnova památek je něco, co mi velmi leží na srdci, to je opravdu vysoká priorita. Dále máme dva legislativní záměry – tedy památkový zákon a autorský zákon, které by měly projít legislativním procesem.

* LNA další věci?

Od počátku svého mandátu se kontinuálně snažím o kulturu připomínání. Tedy klást důraz na lidi, kteří dokázali skloubit často svoje profesionální, umělecké a morální hodnoty. Jsem rád, že se mi podařilo vytvořit nová státní vyznamenání RytířaDáma české kultury a Mecenáš české kultury, která jsou přesně v duchu výše zmíněného. Tyto věci bych rád dotáhl do konce. Jinak řešíme velké investiční projekty. V Praze to jsou rekonstrukce Národního muzea, Státní opery, Uměleckoprůmyslového musea a Klementina. To jsou všechno velké akce, které čekají na své završení. Samozřejmě všechny se nedokončí do konce příštího roku, ale jsou důležité.

* LN Zmínil jste investice v Praze, ale co zbytek republiky?

Zatímco na největší projekty máme peníze v rozpočtu dlouhodobě vyčleněné, jsou také otázky, které musíme řešit ad hoc. Například budoucí Muzeum totality, které vznikne v bývalé věznici v Uherském Hradišti. Máme před sebou rovněž problém bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. To jsou projekty, které se vynořují a u nichž je pak nutné jednat s ministerstvem financí o výrazném navýšení rozpočtu o tyto konkrétní aktivity. Takto jsme řešili i Baťův památník ve Zlíně nebo Císařské lázně v Karlových Varech. Podobné to bude v otázce nákladového nádraží Žižkov a pražské Invalidovny.

* LN Jaký bude další osud bývalé ubytovny pro válečné invalidy?

Dražba je zastavena, nikdo se do ní nepřihlásil. Nyní se jedná o to, jestli bude budova převedena na státní instituci, tedy na nás, nebo ne. Všechno má určitý čas, je to třeba analyzovat. Rozhodně se jedná o mimořádně zajímavou barokní budovu. Tím, že byla do poslední doby ve správě armády, nikdy neprošla žádnou zásadní přestavbou, takže si zachovala celou řadu unikátních barokních prvků a dispozic. A podle památkářů má opravdu mimořádnou stavební a architektonickou hodnotu.

* LN Co s tím areálem bude?

Pokud by přešel pod náš resort, plánovalo by se tam využití především pro památkové instituce. Zájem projevil konkrétně přímo Národní památkový ústav. Ozvaly se ale i některé další organizace, které by rády, bude-li to možné, budovu využívaly. Celá věc je ale opravdu v úplně prenatálním stadiu.

* LN Jak jste daleko s odkupem vepřínavLetech, který byl zbudován na místě někdejšího koncentračního tábora?

Odkup je jedna z variant. Hlavní posun nastal v tom, že zástupci akcionářů přijali nebo neodmítli myšlenku možného odkupu jako jednu z uvažovaných možností řešení, což je novum. K tomu tedy došlo a teď se musíme dohodnout na ceně. Protože je tady ještě jedna varianta – výstavba nového vepřína, což nepreferujeme. Teď je na stole otázka evaluace celého areálu, likvidace ekologické zátěže a podobně. Odkup je každopádně jedna z variant, která se řeší.

* LN S ministrem financí Andrejem Babišem jste o penězích na případné vykoupení vepřína jednal?

O tom rozhoduje vláda, ale s panemministrem jsme o tom samozřejmě jednali. Před časem se vmém doprovodu podíval do areálu v Letech, aby viděl, o čem jednáme. Intenzivně o tom hovoříme i s panem premiérem. Takže předběžný slib jak od předsedy vlády, tak i od ministra financí o zájmu na vyřešení této věci je. Ale cena není ještě zatím stanovena.


kategorie Z médií