KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Pavel Bělobrádek o možném spojení se STAN, obměnách ve vládě i prezidentovi
Zpět

Pavel Bělobrádek o možném spojení se STAN, obměnách ve vládě i prezidentovi

Přidáno 14. 11. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
12.11.2016 tyden.cz Filip Nachtmann, Petr Kolář
Naše spolupráce by dávala smysl, říkají šéf lidovců Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí. Konkrétní plán pro příští volby prý ale zatím nemají. Hovoří i o možnosti podpory Michala Horáčka v prezidentské volbě či o spolupráci s Andrejem Babišem.

Nezdá se vám premiér Bohuslav Sobotka poslední dobou unavený?

Gazdík: Já bych očekával od premiéra výkon hodný plesu v opeře, a zatím to poslední měsíc připomíná spíše hodně přiožralou vesnickou tancovačku.
Bělobrádek: Nechci to hodnotit. Je pravda, že časy nejsou jednoduché, ale to ani nikdy nebyly. Důležité je, jak se cítí sám pan premiér.

Co říkáte jeho nepovedené bramboračce okolo avizovaných výměn ministrů?

Bělobrádek: Že je to jeho vnitřní věc.
Gazdík: Myslím, že ČSSD zvolila dobrý způsob, jak umožnit Andreji Babišovi vyhrát příští volby ještě výrazněji. Při výměně ministrů bych očekával, že premiér má jasno a udělá rychlý tah. Proč se o tom radit měsíc a vyvolávat chaos a nejistotu na ministerstvech? Ať tam teď přijde kdokoli nový, nebude za těch zhruba deset měsíců asi nic závratného schopen prosadit.

Sobotka ve svých plánech pokročil a rád by vyměnil i některé ministry za ANO a lidovce. Bavili jste se o tom, pane Bělobrádku?

Bělobrádek: Nebavili. Chápu to, také bych rád vyměnil některé ministry koaličních partnerů. Ale koaliční smlouva hovoří jasně: je to na předsedech jednotlivých stran. A já k ničemu takovému nemám důvod.

Ani u ministra kultury Daniela Hermana? K jeho konci ve vládě vyzývá prezident Miloš Zeman. Slyšeli jsme, že už před kauzou Brady vyprávěl Hermanův poradce a pražský radní Jan Wolf, že by si na to ministerstvo rád sedl sám. A že Hermanova pozice nebyla dvakrát jistá...

Bělobrádek: Já jsem nikdy nebyl příznivcem spikleneckých teorií a blbostmi se nezabývám.

Petr Gazdík i kvůli kauze Brady organizoval na Staroměstském náměstí akci k 28. říjnu. Na ní promluvili i dva lidovečtí ministři. Byla ta podpora nějak předem dohodnutá?

Gazdík: Vy v té akci hledáte něco dlouze připravovaného. Ale ta příprava byla naopak velmi chaotická. Přidat se mohl kdokoli, tedy i ministři Marian Jurečka a Daniel Herman. Koneckonců, právě o pana Hermana a jeho strýce v té kauze šlo. Samozřejmě si to většina národa vyložila tak, že to chystá Gazdík ze STAN spolu s KDU-ČSL a hned se vyrojily spiklenecké teorie. Ale tak to není. Zapojit se mohl každý, kdo respektoval, že půjde o pokojné shromáždění a nikdo nebude nikoho urážet. A to se minimálně na pódiu povedlo.
Bělobrádek: Nevím, jestli Horáčkovo "Je tady traktorista" vůči Marianu Jurečkovi bylo úplně tak komické, jak si myslel.
Gazdík: Přiznávám, že to nebylo příliš šťastné.

Bylo na místě, že akci moderoval právě Michal Horáček? Všichni v tom viděli začátek jeho prezidentské kampaně.

Gazdík: Já se omlouvám, mám asi málo kontaktů, a když se to semlelo tak narychlo, nevěděl jsem, kdo by celou tu akci zajistil. Zavolal jsem panu Horáčkovi a zeptal se ho, jestli by o někom nevěděl.

A věděl zrovna o sobě...

Gazdík: Ano, věděl o své firmě. Řekl, že tam nechce vystupovat, že by to bylo vnímáno politicky, ale že by rád uvedl uměleckou část. Přiznám se, že prezidentskou kampaň jsem v tom neviděl. STAN zatím nemá svého kandidáta na prezidenta, a jak jsem pochopil, pan Horáček dokonce vůbec nestojí o podporu politických stran. Na tu akci mi prostě seděl.

Mohli by Horáčka na prezidenta podpořit lidovci?

Bělobrádek: Myslím, že by to nemohl být kandidát KDU-ČSL. Zastávám názor, že pokud se nerozhodne pro kandidaturu Petr Pithart, což spíše nepředpokládám, a když Zuzana Roithová už nechce znovu kandidovat, bylo by nejrozumnější podívat se, kdo bude mít o kandidaturu zájem. A podpořit toho, kdo nám bude programově a hodnotově nejblíž.

Takže Horáčka nikdy?

Bělobrádek: Musíme počkat na všechny kandidáty a z nich si vybereme.

Gazdík: Nikdy neříkej nikdy. Přímá prezidentská volba ukázala, že umí národ celkem slušně rozdělit. A naší snahou by mělo být při té další prezidentské volbě národ nějakým způsobem spojit. Třeba se Michal Horáček ukáže jako vhodný kandidát, který bude společnost stmelovat. Zatím se tak ale nejeví.

Celý rozhovor si přečtěte v novém vydání časopisu Týden, které vychází v pondělí 14. listopadu.


kategorie Z médií