KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Omluvte se za „český zúžený pohled,“ vyzývají Junckera čeští europoslanci
Zpět

Omluvte se za „český zúžený pohled,“ vyzývají Junckera čeští europoslanci

Přidáno 5. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
2.12.2016 echo24.cz
Někteří čeští a slovenští eurposlanci vyzývají šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera, aby se distancoval od slov svého mluvčího, který po úmrtí Fidela Castra řekl, že Castrova podpora invaze sovětských vojsk do Československa v roce 1968 je jen „český zúžený pohled na dějiny“.

Jean-Claude Juncker kubánského vůdce Fidela Castra ve své řeči označil za zosobnění kubánské revoluce a za jednu z historických osobností minulého století, jejíž odkaz bude teprve posouzen. „Svět ztratil muže, který byl pro mnohé hrdinou. Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie,“ řekl Juncker minulou neděli. Na svém si trval i o den později, když mu reportér ČT připomněl, že Castro podporoval invazi armád Varšavské smlouvy do Československa.

Jeho tiskový mluvčí Margaritis Schinas doslova řekl, že se jedná o „český zúžený pohledem na dějiny“. S tím však výrazně nesouhlasí čeští a slovenští europoslanci a zaslali Junckerovi otevřený dopis, kde požadují, aby se od slov svého mluvčího distancoval.

„Margaritis Schinas, reagoval mimořádně arogantně. Jako volení zástupci Čechů a Slováků v Evropské unii jsme v otevřeném dopisu vyjádřili nesouhlas s arogancí, jakou byly představitelem Evropské komise marginalizovány zásadní události našich dějin, dehonestací významu lidských práv a svobody slova, stejně jako obsah i tón diskurzu, jaký se snaží nastolit představitelé EU vůči Castrově režimu,“ píše se v prohlášení, které na svých oficiálních stránkách zveřejnil například europoslanec Miroslav Poche (ČSSD).

Otevřený dopis předsedovi evropského parlamentu společně podepsali Evžen Tošenovský, Tomáš Zdechovský, Pavel Poc, Ivan Štefanec, Jan Zahradil, Petr Ježek, Dita Charanzová, Pavel Telička, Branislav Škripek, Boris Zala, Martina Dlabajová, Jana Žitňanská, Richard Sulík a již zmíněný Miroslav Poche.

Odmítavé stanovisko k Junckerovu vyjádření v pátek na půdě Evropského parlamentu přednesli i Luděk Niedermayer a Michaela Šojdrová za Českou národní delegaci.

„Sdílíme názor, že pronesené výroky mohly vyznít jako přehlížení či relativizace zločinů, kterých se Fidel Castro a jeho režim dopustili nejenom na vlastním lidu, ale například i na občanech Československa podporou invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jsme přesvědčeni, že i bezprostřední reakce na úmrtí diktátora by měly odpovídat realitě jeho vládnutí tak, aby nemohl vzniknout dojem, že o tom nevíme, nebo jsme na to zapomněli,“ uvedli europoslanci Niedermayer a Šojdrová i za své kolegy Jiřího Pospíšila, Jaromíra Štětinu, Pavla Svobodu,Tomáše Zdechovského i Stanislav Polčáka.

Europoslanci se od slov Junckera distancovali již krátce po jeho vystoupení. Učinil tak například Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Jaromír Štětina na Twitter zase napsal, že Junckerův výrok o Castrovi je hanbou EU.

Snažím se držet se zásady, že o mrtvých jen dobré, ale u tyranů typu Castra mi to nejde. Distancuji se od výroku J.-C. Junckera. — Pavel Svoboda (@1PavelSvoboda)
 

kategorie Z médií