KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Německá a evropská politika řešení migrace
Zpět

Německá a evropská politika řešení migrace

Přidáno 16. 5. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
13.5.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Evropa hlásí úlevu od migrační vlny. V dubnu přišlo do Řecka nejmíň migrantů za poslední rok - 2 700. To je o 90 % méně, než v březnu. Zafungovala dohoda s Tureckem, kterou může ale brzy rozbít spor o bezvízovou politiku, kterou Ankara vyžaduje a Evropa zatím odmítá. Německo chce ale jít i jinou cestou – bez ohledu na budoucnost dohody s Tureckem. Spolkový sněm velkou většinou schválil zařazení Tuniska, Alžírska a Maroka na seznam bezpečných zemí. Vláda tvrdí, že z nich přijíždějí hlavně ekonomičtí migranti a těm chce podmínky získání azylu ztížit. I přes kritiku opozice a humanitárních organizací.

Na okolnosti a pozadí dnešního jednání Spolkového sněmu se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského, k politické debatě pak pozveme poslance Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/ a senátora Miloše Vystrčila /ODS/ a komentář přidají i dva politologové – Robert Schuster a Petr Robejšek.

Ondřej Benešík: "V Radě Evropské unie jsme byli ohledně  kvót a relokace uprchlíků přehlasováni a ukazuje se, že tento systém prostě nefunguje. On fungovat nemůže a to Česká republika tvrdila vždy a nemyslím si, že ten návrh Evropské komise, který opět přináší jakousi modifikaci toho povinného přerozdělování, bude schválen. Po těch zkušenostech  nevěřím, že by se stejná chyba opakovala. A to potvrzuji jenom názor KDU-ČSL a víceméně celé vlády, že jsme od začátku měli pragmatický a správný postoj k této záležitosti."


Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií