KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Na kultuře převažují věci, které se povedly, pochválil Sobotka Hermana
Zpět

Na kultuře převažují věci, které se povedly, pochválil Sobotka Hermana

Přidáno 25. 11. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
24.11.2016 zpravy.iDNES.cz , Václav Ferebauer
Premiér Bohuslav Sobotka po setkání s Danielem Hermanem  ocenil jeho práci v roli ministra kultury. Vyzdvihl rekonstrukci Národního muzea nebo Státní opery a růst platů zaměstnanců. Herman podle Sobotky musí před koncem vládnutí ještě připravit zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře.

„Jasně vyplývá, že pokud jde o ministerstvo kultury, převažují věci, které se povedly,“ řekl Sobotka na brífinku. „Reálně se povedlo zahájit rekonstrukci Národního muzea. Byla kolem toho velká debata a příprava trvala dlouho. Provedení bylo na vedení tohoto ministerstva,“ ocenil.

Ve svém pochvalném výčtu zmínil také pokrok při rekonstrukci Státní opery nebo historické budovy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Hermanův resort si podle něj dobře vede i v čerpání evropských dotací.

Od roku 2013 podle Sobotky vzrostly platy zaměstnanců v kultuře o téměř 30 procent a podle schváleného státního rozpočtu budou jejich platy stoupat i v příštím roce. „Jsou to lidé s vysokým vzděláním, odborností a specializací. Pracují v institucích, které jsou financovány grantově, a tak mají často nižší platy než jiní státní zaměstnanci,“ upozornil premiér.

Sobotka zdůraznil, že Hermanovi zbývají tři zákony na prosazení. Prvním z nich je zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, další je novela autorského zákona a doposud chybějící zákon o provozování veřejnoprávní instituce v kultuře. Ministr by se měl podle premiéra soustředit i na případ vepřína v Letech u Písku. Kultura přestává být popelkou mezi resorty

„Jsem rád, že se nám podařilo zvednout křivku financování kultury. Kultura přestává být popelkou v celkovém spektru našich resortů,“ shrnul své hodnocení Herman. Už teď se podle něj v rámci financování podařilo dosáhnout na téměř jedno procento státního rozpočtu.

Podle něj bude ministerstvo příští rok pracovat také na podpoře živého umění. „Je celá řada institucí, které zřizují města, obce nebo kraje. I na ně pamatujeme. Příští rok je do programu státní podpory divadel navržena částka 160 milionů. Připravujeme i program podpory festivalů profesionálních umění, který je dotován částkou 100 milionů korun,“ prozradil Herman.

Oba politici spolu také krátce mluvili o kauze kolem přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlámy. „Jsme svobodná a demokratická země. Každý se může scházet s tím, s kým uzná za vhodné. Povinnosti člena vlády jsou trochu jiné a já jsem panu ministrovi zopakoval, že se neměl setkat s dalajlámou na půdě ministerstva,“ řekl Sobotka.

Sobotka jedná s každým ministrem ve své vládě, aby si vyjasnili dosavadní práci vlády a společně vytyčili cíle pro zbytek volebního období. Kolečko jednání začalo poté, co premiér oznámil, že chce vyměnit část ministrů.

Z vlády nakonec odešli ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Diskutovalo se také o osudu ministra Hermana, jehož konec ve vládě si přál prezident Miloš Zeman.

Zdroj: ZDE

kategorie Z médií