KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Mix politické, ekonomické a mediální moci je vražedný koktejl, říká místopředseda Sněmovny Bartošek
Zpět

Mix politické, ekonomické a mediální moci je vražedný koktejl, říká místopředseda Sněmovny Bartošek

Přidáno 26. 9. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
24.9.2016 Právo Oldřich Danda
Andreji Babišovi politiku zprotivit nechceme, jenom jsme narovnali nefér podmínky, řekl v rozhovoru pro Právo místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

* Jaké to je účastnit se předvolebního mejdanu a uplácení voličů z erárních peněz, jak to vládním stranám vyčítá pravicová opozice?

Odmítám spekulaci, že rozdáváme dárky. Volby budou každý rok až do roku 2027. Potom každý krok, který uděláme vstříc lidem, bude moci být interpretován tak, že rozdáváme voličům dárky. Díky tomu, že se ekonomice daří, si můžeme dovolit zvýšit mzdy ve školství, které je dlouhodobě podfinancované, nebo ve zdravotnictví.

* Proč jste státním zaměstnancům nebo důchodcům nepřidali víc už dřív?

Za sebe mohu říct, že bych v některých oblastech, co se týká rozdávání, byl opatrnější, protože jsem spořivý Jihočech. Ale přidávání učitelům, zdravotním sestrám nebo důchodcům považuji za správný krok.

* Podle pravicové opozice i některých ekonomů vláda příliš utrácí a nepamatuje na horší roky a splácení dluhů. Lidovci mají v programu být dobrým hospodářem a splácet dluh. Jak se vám líbí postup vlády?

(Pokračování na str. 8)

Mix politické, ekonomické a mediální moci je vražedný koktejl, říká Bartošek
(Pokračování ze str. 1)

S dluhem bychom se měli vypořádat. S tím souhlasím. A také myslet více na naše děti. Vláda by se měla víc zaměřit na investiční akce, na stavbu silnic, dálnic nebo na dostavbu jaderné elektrárny.

* A vláda investuje dostatečně?

Vláda je kompromis, ale myslím si, že k tomu přistupuje zodpovědně.

* Ve středu jsme zažili legraci s vaším předsedou Bělobrádkem a místopředsedou Jurečkou. Ti zmátli nejenom občany a novináře, ale i koaliční partnery, když tvrdili, že jste se v koalici již dohodli na snížení DPH na potraviny a čepované pivo. To byla nějaká předvolební taškařice?

Jednání o snížení DPH probíhala. Vím, že se skutečně vedly seriózní diskuse o tom, že se sníží DPH na pivo a základní potraviny. Osobně jsem to považoval také za téma, které je dohodnuté. Z naší strany se nejednalo o předvolební taškařici, ale o dohodnutou věc.

* Premiér Sobotka i ministr financí Babiš to ale odmítli.

Vypadá to, že naši koaliční partneři, když se vše zveřejnilo, couvli.

* A jaký je váš postoj ke snižování DPH?

Kdybych mluvil sám za sebe, tak jsem přesvědčen, že to nejlepší, co může být, je jednotná sazba DPH, která bude stabilní alespoň čtyři roky. Hledání výjimek není v pořádku. Přinejmenším diskusi o snižování DPH na čepované pivo vnímám jako čistý populismus.

* A co argument ministra financí Babiše, že by to byla dobrá kompenzace pro hospodské za jejich náklady při zavádění elektronické evidence tržeb?

Myslíte jako kupování hospodských sníženou daní z přidané hodnoty? Ne, Česká republika má velký problém, a tím je závislost na alkoholu. Pracoval jsem v oblasti závislostí a jsem přesvědčen, že česká vláda by měla bojovat s alkoholismem a chránit nejohroženější skupinu, kterou jsou naše děti a dospívající, a ne snižovat DPH u piva.

* Elektronická evidence tržeb se rozběhne už od prosince. Jste připraveni na to, že to bude mít negativní dopad na život hlavně na vesnicích, kde to může vést k zavírání hospod a obchodů?

Ten pohled není tak jednoznačný. Já se bavím s malými a středními podnikateli, a oni říkají: Nám nevadí platit daně, nám vadí to, že vedle soused daně neplatí, díky tomu má před námi výhodu, protože on si peníze může nechat, zatímco my do toho systému přispíváme. Podle mého to narovná systém.

* Pokud se ale ukáže, že to škodí, jste připraveni zákon korigovat?

Lidovci přišli s návrhem, aby například prodejci na farmářských trzích byli ze systému vyňati. Bohužel jsme v koalici neuspěli, ale tento návrh máme a jsme připraveni ho podat.

* Za čtrnáct dní budou krajské a senátní volby. Jak se zachová vedení KDU-ČSL, kdybyste volby projeli a měli byste horší výsledky než minule?

Průzkumy, které máme, svědčí o tom, že bychom měli uspět. V některých krajích to vypadá, že budeme velice úspěšní. Takže nepředpokládám, že bychom museli řešit neúspěch. Máme dobrý program, který reflektuje potřeby lidí v daném kraji.

* Pokud se dostanete do vedení krajů, co budete chtít dělat jinak?

V krajích i na celostátní úrovni musíme přestat přemýšlet o volbách v horizontu čtyř let, ale musíme začít přinášet projekty, které budou koncepční a systémové. Musíme pamatovat, že kraje a republiku jednou předáme našim dětem.

* Vy kandidujete jako krajská čtyřka v jižních Čechách, jste zastupitelem v Dačicích. Stejně jako váš předseda, který je vicepremiér, zastupitel v Náchodě a v Královéhradeckém kraji a teď také znovu kandiduje. Proč ta kumulace funkcí? Je lidová strana natolik personálně vyprahlá?

To není náš problém, lidí máme na kandidátkách dost, hlásí se k nám řada těch, kteří nejsou členy lidové strany, a máme i velké zastoupení žen. Já jsem v Dačicích prostým zastupitelem. Předpokládám, že v krajském zastupitelství budu také prostým zastupitelem, není to o nějaké funkci. Má ale smysl, když můžu propojit zkušenosti města a kraje s celorepublikovou politikou.

* Je reálné stíhat tři funkce, a přitom z toho nic nešidit?

Nemám s tím problém a stíhám na všechna jednání chodit připravidelně.

* Dali jste jako vedení KDU-ČSL krajským organizacím doporučení, s kým dělat přednostně koalice a s kým v žádném případě?

Koalice se dělají vždycky až po volbách. Jsme připraveni jednat se všemi demokratickými stranami, které projdou krajskými volbami a s kterými budeme mít průnik programů.

* Záleží na tom, jak definujete demokratickou stranu?

Ano. Každopádně jednoznačně mohu říct, že nepůjdeme do koalice s komunisty.

* A s ANO?

Chcete říct, že ANO není demokratická strana?

* Podle některých vašich kolegů z pravice k tomu mají daleko.

ANO není politická strana, ANO je hnutí se všemi specifiky, které má. Na druhou stranu splňuje to, co se očekává od demokratické strany.

* A vy nebudete mít v jižních Čechách problémy jít např. do koalice s hejtmanem Zimolou z ČSSD, když vládne s komunisty?

Znovu říkám – je to otázka programového průniku a je to zodpovědnost sociální demokracie, že vládne s komunisty. Ale abych odpověděl. V jižních Čechách si dovedu představit, že bychom se sociální demokracií koalici vytvořit mohli.

* Příští rok budou volby do Sněmovny, nespojíte se po nich do koalice proti Babišovu ANO, jako jste to teď udělali v případě zákona o střetu zájmů?

Pro nás je důležitý programový průnik. To znamená tam, kde budeme schopni prosadit většinu našeho programu, tam budeme tvořit koalici. U zákona o střetu zájmů si myslím, že došlo k základnímu nepochopení tvorby toho zákona jako takového. Je to univerzální nástroj, který bude platit pro kohokoli, a bohužel je to spojované s vicepremiérem Babišem.

* I podle prezidenta Zemana jde o zákon ušitý na míru proti Babišovi.

Já nemohu mluvit a nebudu mluvit za pana prezidenta.

* Ptám se vás. Vy jste ten zákon nevytvořili kvůli Andreji Babišovi?

Ptáte-li se na můj názor, tak ne. Já to považuji za univerzální zákon, který bude platný pro všechny.

* Vypadá to spíš tak, že jste se ve Sněmovně všichni spojili proti Babišovi buď proto, abyste mu co nejvíce zprotivili politiku a on z ní odešel, nebo si myslíte, že míra toho, jak zneužívá svého politického postavení pro svůj byznys, dosáhla hranice, kdy jste museli už zasáhnout. Stály za vaším rozhodováním tyto důvody?

Nikdo mu politiku nechce zprotivit. Rozhodl se být v politice, tak ať tam je. Je ale důležité, aby všichni v politice měli stejné podmínky. A není to jen o Babišovi, v politice máme víc miliardářů. Důvodem pro schválení zákona je, že mix moci politické, ekonomické a mediální je vražedný koktejl. Jestliže se stanete ministrem a máte za sebou takto velké ekonomické zázemí, tak máte předstih před svou konkurencí: v informacích, v možnostech. A to není fér. Týká se to pozice ministrů. Ti totiž mají přístup ve vládě dřív než všichni ostatní k informacím, například jaké budou dotační výzvy a kde budou peníze, mají reálnou možnost ovlivňovat zákony. To je přece nefér vůči všem, kteří podnikají ve stejném oboru jako oni a tuto možnost nemají.

* Máte nějaké informace, že Babiš informace z vlády a ministerstva používal k svému podnikání?

Jde o princip. Co na tom stále hledáte za složitosti?

* Hledám motiv ke schválení zákona. Druhá věc je zákaz pro ministry vlastnit média. Jaký je k tomu důvod?

Protože se tím ztrácí svoboda médií. V okamžiku když něco vlastníte, tak o tom rozhodujete, a média stále vnímám jako „hlídacího psa demokracie“, a k tomu, aby mohla tuto roli zodpovědně plnit, tak potřebují, aby byla svobodná, aby mohla svobodně psát o tématech a o lidech, kdykoliv se rozhodnou.

* Myslíte si, že média, která koupil Babiš, přestala být svobodná?

U nás doma se říkalo jedno přísloví: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Podívejte se např., jak Lidové noviny informovaly o vyšetřovací komisi k reorganizaci policie. Ty byly proti ostatním médiím vždy o krok dopředu.

* Jak to myslíte?

Jeden den jsme měli výslech a druhý den jsem si přečetl v novinách, o čem jsme se bavili. Jednou dokonce byly Lidové noviny dopředu i proti vyšetřovací komisi a my jsme se dočetli to, co se dozvíme ten den. To jsou věci, o kterých jsem nucen přemýšlet.

* Když jsme u vyšetřovací komise, mělo její vytvoření nějaký smysl?

Určitě. Už máme výsledky. Některé jsme prezentovali šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů, který reagoval, že pro něj byly překvapivé. Přijali jsme usnesení kvůli mediálním výstupům bývalého šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka, aby svá tvrzení doložil průkaznými důkazy. Jedna věc je se něco domnívat a druhá věc je vytvořit relevantní závěr s jasnými důkazy.

* Vydrží vláda až do voleb?

Jsem o tom přesvědčen.

* I když Babiš říká, že jste se s ČSSD spojili proti ANO?

Je to stále koalice tří stran, ať to interpretuje, kdo chce, jak chce.

* Koalice je rozbouřená, myslíte, že se situace uklidní po říjnových volbách?

To nepředpokládám, počítám, že pojede do sněmovních voleb permanentní předvolební kampaň.

* Vláda se dohodla na zastropování věku odchodu do důchodu na 65 letech, ale jak to vypadá s důchodovou reformou?

Důchodová reforma není, a musí být. Je to veliký dluh této vlády. Je to složitější v tom, že bychom měli najít řešení, které bude přijatelné pro politické strany déle než jedno volební období. Důchodová komise intenzivně pracovala, ale její závěry se opakovaně rozbíjely na stanoviskách ministerstva financí. Nebylo smysluplné dál pokračovat. Ačkoli v komisi byl zástupce hnutí ANO, spolupráce s ministerstvem financí nebyla dobrá.

* Prezident Zeman v OSN uvedl, že už by se západní země měly rozhoupat k vojenské akci proti Islámskému státu. Vy byste, kdyby na to přišlo, podporovali takovouto intervenci?

Takové vojenské akce už se dějí. Denně je území Islámského státu bombardováno, jsou likvidovány klíčové postavy Islámského státu. To není nic nového. Mezinárodní koalice aktivně vystupuje. Česko se také přihlásilo. Pošle do Iráku lékaře. Evropa se ale bohužel zabydlela ve svém blahobytu s tím, že už nikdy nebude muset nic pro svůj blahobyt obětovat.

* Je ale rozdíl mezi vzdušnými akcemi a pozemní operací.

To by si měli vyřešit sami lidé, kteří v těch regionech žijí. A to se děje, vezměte si kurdské jednotky, ty mají výsledky. Proč by cizí jednotky měly vybojovat svobodu lidem, kteří tam žijí?

* V Evropě probíhá diskuse, zda bychom neměli přehodnotit svůj tolerantní přístup k islámu a uprchlíkům a víc vyžadovat, aby se přizpůsobovali našemu způsobu života. Jak vy se k tomu stavíte?

Lidovci mají k této otázce dlouhodobě konzistentní stanovisko. Musíme určitě pomoci těm, kteří jsou doma zabíjeni a týráni z důvodů vyznání nebo politické orientace. Ale pokud někdo přijde k nám na návštěvu, musí dodržovat naše pravidla. Já považuji za velký problém věci, které se dějí v zemích s velkým přílivem uprchlíků, jako je mnohoženství nebo nezletilé nevěsty. To je naprosto v rozporu s právem evropských zemí. Naše tradice a hodnoty jsou úplně jinde, a tam očekávám velký střet.

kategorie Z médií