KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Ministr zemědělství Jurečka zahájil pracovní návštěvu Číny
Zpět

Ministr zemědělství Jurečka zahájil pracovní návštěvu Číny

Přidáno 3. 5. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 3. 5. 2016
Prohlídkou ekologické farmy Chunbo dnes ministr zemědělství Marian Jurečka s podnikatelskou misí zahájil pracovní cestu do Číny. Kromě účasti na mezinárodním potravinářském veletrhu SIAL China 2016, který začne 5. května v Šanghaji, má dnes na programu zahájení Českých dnů v Pekingu. Na nich se setkají zástupci českých firem s čínskými distributory.

České dny, které jsou společnou akcí českého velvyslanectví a Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, navazují na úspěšný projekt z loňska v Šanghaji. Letos se tato akce zaměří především na prezentaci českých potravin, turisticky atraktivních míst České republiky a českých firem v oblasti služeb. Českých potravin se budou týkat Food festival, Beer Festival v Tchien-ťinu a představení našich potravinářských výrobků v provincii Hebei.

Zájem o zintenzivnění obchodních vztahů mezi ČR a Čínou dokládá i fakt, že ministra Jurečku na cestě do Číny doprovází řada podnikatelů reprezentující společnosti z oblasti zemědělství a potravinářství a představitelé finančních institucí poskytujících exportní financování se státní podporou.

„O tom, že česká vláda pokládá rozvoj vzájemných ekonomických vztahů s Čínou za důležitý, svědčí frekvence návštěv, ať už na politické nebo obchodní úrovni, a počet uzavřených dohod. V oblasti zemědělství a potravinářství tomu chceme napomoci i my, a proto jsme v Číně zřídili pozici zemědělského diplomata, kterým je Vladimír Randáček. Jeho úkolem je především zajišťování styku s úřady, které mají na starost zemědělství a kontrolu. Zároveň bude firmám, které chtějí navázat obchodní, výrobní či jinou spolupráci, usnadňovat vzájemné kontakty,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zítra bude ministr Jurečka jednat na čínském ministerstvu zemědělství a setká se i s ministrem Ústřední správy pro kontrolu kvality, inspekci a karanténu ČLR Zhi Shupingem. V Pekingu i v Šanghaji se zúčastní podnikatelských fór, ve čtvrtek i mezinárodního potravinářského veletrhu SIAL China 2016, kde má MZe stánek.

„Vzájemný obchod zemědělskými a potravinářskými produkty mezi oběma zeměmi každoročně roste. Dlouhodobě jej však zatěžuje velký deficit v neprospěch České republiky. Poměrně oblíbené je české pivo a čínští podnikatelé se začínají orientovat na výrobu tohoto typického českého nápoje za použití českých surovin. Svědčí o tom skutečnost, že jednou z nejrychleji rostoucích položek našeho vývozu se stává český chmel. Navázat můžeme i na naše výrobky, které dříve patřily k důležitým vývozním položkám. Mám na mysli především mléčné výrobky, jako jsou sušené mléko a smetana a sušená syrovátka,“ uvedl ministr Jurečka.

Veletrhu SIAL China se MZe zúčastní popáté. V jeho stánku se představí 12 českých zemědělských a potravinářských firem, a to na ploše 168 m2. Jsou mezi nimi například největší výrobci konzervovaných potravin a čokoládových výrobků, exportéři sušeného mléka, výrobci nápojů a zdravé výživy, výrobci moravského vína, producenti piva a minerálních vod.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

kategorie Tiskové zprávy