KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Minijoby: přivýdělek bez byrokracie
Zpět

Minijoby: přivýdělek bez byrokracie

Přidáno 2. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
2.6.2016 Právo Jaroslav Klaška
Představme si maminku na mateřské dovolené. Dítě už povyrostlo z kojeneckého věku. Maminka má víc volného času. A chtěla by přispět do rodinného rozpočtu doučováním angličtiny. Tento její přivýdělek by ovšem spadal pod elektronickou evidenci tržeb.

Elektronická evidence tržeb je nový nástroj. Měla by přispět k férovému tržnímu prostředí a elektronizaci státní správy. Je to nástupce registračních pokladen pro kontrolu tržeb.

Je to nástroj sloužící v boji proti daňovým únikům. Ty pokřivují tržní prostředí a znesnadňují poctivým podnikatelům jejich podnikání. EET by však podle KDU-ČSL neměla platit pro přivýdělky. Tam by měla být pouze registrace a žádné daně, zdravotní ani sociální pojištění.

Zmíněná maminka přemýšlela, jestli pro ni má cenu si k přivýdělku několik tisíc korun měsíčně pořizovat agendu okolo elektronické evidence tržeb. KDU-ČSL na to reaguje.

Když se EET projednávala v koaliční radě, tak uplatňovala požadavek, že zejména lidé, kteří si podnikáním pouze přivydělávají ke svému jinému příjmu (nejenom zaměstnání, ale i důchod či mateřská dovolená), by do určitého objemu nemuseli být v režimu EET. Na koaliční radě to bylo zamítnuto.

KDU-ČSL teď přichází se systémovým řešením. Opíráme se o současnou českou legislativu. Podle ní je možné podnikat ve dvojím režimu: na hlavní podnikatelskou činnost a vedlejší podnikatelskou činnost.
Ta vedlejší je definována tím, že jde o podnikání k nějakému jinému druhu příjmu. Stanovili jsme strop, aby se tohoto institutu nezneužívalo ve výši tzv. nízkého zisku. Ten je definován v zákoně o důchodovém pojištění. Jde o částku, kdy zisk z tohoto podnikání nepřesáhne částku 64 812 korun ročně neboli 5400 korun měsíčně.

Částka je každoročně upravována v závislosti na průměrné mzdě v ČR (hranice je 20 procent z průměrné mzdy). Pod tímto limitem je podnikání obecně snazší. Podnikatel nemusí platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. A podle našeho návrhu by ani nemusel podléhat EET.

Tak by mohla být uspokojena maminka, která si chce přivydělat doučováním angličtiny, nebo zdatný důchodce, který si přivydělá masážemi.

Jaroslav Klaška, místopředseda rozpočtového výboruVideo z tiskové konference naleznete na naší facebookové stránce.

kategorie Z médií