KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Marian Jurečka: Podporuji změnu zákona o střetu zájmů
Zpět

Marian Jurečka: Podporuji změnu zákona o střetu zájmů

Přidáno 30. 3. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tiskové prohlášení, 30. 3. 2016
V posledních dnech se objevují v médiích dezinterpretace mého vyjádření k novele zákona o střetu zájmů. Na stole je několik návrhů - pana poslance Plíška a kolegy Jana Chvojky. Nebráním se žádným změnám, protože zákon  je skutečně třeba modernizovat a upřesnit. 

Hnutí ANO se proti Chvojkovu návrhu, který zakazuje ministrům - podnikatelům ovládat firmy a vlastnit média, tvrdě postavilo a označilo ho za porušení koaliční smlouvy. Dokonce vyhrožují, že kvůli tomu ANO opustí vládu.

KDU-ČSL se chová státnicky a zodpovědně. Máme jasné mechanizmy, jak v těchto situacích postupovat. Neodmítáme žádný z návrhů, ani předem nedáváme bianco šek. Zpracujeme si za tímto účelem vlastní analýzu ústavnosti Chvojkova návrhu. Bude záležet na našem poslaneckém klubu, jak se k jednotlivým pozměňovacím návrhům postaví.

Nikdy jsem neřekl nic jiného, než že je nutno vyvolat koaliční jednání a přijít s jasným koaličním řešením. Návrh poslance Chvojky coby koaličního poslance jsem připraven podpořit.

Pokud jde o princip, domnívám se, že členové vlády podnikat nemají. Já jsem také musel ukončit své podnikání, abych nebyl ve střetu zájmů. Trvám na tom, že je potřeba zabránit kumulaci politické a ekonomické moci. Názorově jsem konzistentní a neučinil jsem žádný obrat - jako jediný ministr vlády jsem hlasoval pro návrh poslance Plíška, kterým by se firmy, v nichž vlastní ministr alespoň deset procent, nemohly hlásit do veřejných soutěží.
 

Marian Jurečka
ministr zemědělství, 1. místopředseda KDU-ČSL

kategorie Tiskové zprávy