KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Kvůli ANO může na vládu vtrhnout policie
Zpět

Kvůli ANO může na vládu vtrhnout policie

Přidáno 7. 3. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
7.3.2016 Týden David Jareš, Petr Kolář; Foto: Jakub Stadler
Před rokem a půl zvažoval, zda vůbec kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Nakonec kývl, ale zdálo se, že naposledy. Teď je Pavel Bělobrádek nabitý energií a nevylučuje, že lidovce povede i napřesrok do sněmovních voleb. Vypráví i o tom, proč nyní startuje na Andreje Babiše, proč už nekouří marihuanu a že „troška speedu nezaškodí“.

* V pátek KDU-ČSL hlasovala pro návrh, aby se o státní zakázky nemohla ucházet firma, ve které by měl některý z ministrů podíl přes 10 procent. Návrh neprošel. Zhruba za měsíc sněmovnu čeká hlasování, zda může mít člen vlády ve firmě podíl přes 40 procent. Kolika ministrů se to asi tak týká? Opravdu to není lex Babiš?

Jestliže ministr zemědělství musel jako živnostník přestat kvůli funkci s podnikáním (Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL, pozn. red.), nevím, proč by druhý nebo třetí nejbohatší člověk v republice podnikat mohl. V zahraničí to omezeno je a není to nic mimořádného, platí to i v byznysu. Manažeři také nemohou podnikat na burze.

...

* Vážně si myslíte, že by Babiš i v případě převodu firmy na manželku přestal Agrofert řídit?

Třeba by měl více času dělat ministra financí a nemusel by esemeskami řídit Agrofert.

* Vy jste se vůbec ve vztahu k Andreji Babišovi rozjel. Po únicích e-mailů premiéra Sobotky se ministr obrany Martin Stropnický na Twitteru ptal, komu to slouží. Vy jste následně vtipně reagoval, že možná hnutí ANO.

Myslím, že jsem napsal koaličním partnerům. Těch je přece víc.

* Všichni víme, koho jste myslel. Mimochodem, před rokem jste mi říkal, že chcete zůstat mimo spory v koalici. Nyní se vůči ANO vymezujete mnohem ostřeji. Co se změnilo? Blíží se volby?

Ale já žádné spory nemám. Já jsem měl několik vteřin, abych buď flagrantně lhal, nebo mluvil pravdu (Těmito slovy se hájil ministr obrany Stropnický, když v rozhovoru potvrdil výměnu českých rukojmí z Libanonu za agenta Alího Fajáda, pozn. red.). A pravdu jsem řekl.
...

* Z poslední koaliční rady odešel Babiš rozezlen. Tvrdil, že kvůli „podrazům“ od koaličních partnerů začíná přemýšlet o smyslu pokračování koalice. Co jste si na radě řekli?

Odešel jsem dříve, ale než jsem ji opustil, byla debata věcná a konstruktivní. Potom zřejmě došlo na ty dva zmiňované návrhy (zákonů o veřejných zakázkách a o střetu zájmů, pozn. red.) a ochotu ČSSD a KDU-ČSL je podpořit. Včera jsem si četl Starý zákon a náhodou jsem narazil na verš v knize Sírachovec: „... a svár vzplane podle toho, jak je tuhý. Čím je člověk mocnější, tím je prchlivější, čím je bohatší, tím spíše propuká v hněv.“ (Sír 28,10, pozn. red.) To mně přišlo pěkné.

* Myslíte, že to je jen v rámci nějakého předvolebního hašteření, anebo je Andrej Babiš opravdu naštvaný a koalice se opravdu může rozpadnout?

Mně je celkem jedno, jak to bere pan Babiš, to je jeho byznys.

* Hrozí rozpad vlády? Nebo to je vám také jedno?

My z vlády odcházet nechceme, ale přizpůsobíme se, pokud by taková situace nastala. Rozhodnutí koaličních partnerů budeme respektovat.

* Sám Babiš pak na stránkách svého hnutí napsal, že chce dovládnout, ačkoli se mu dějí taková „příkoří“. Je to tedy celé jen divadlo?

Domnívám se, že to má zakrýt problémy resortů pod manažerským vedením hnutí ANO. Za to, že možná bude třeba zastavit výstavbu infrastruktury kvůli EIA (hodnocení dopadů na životní prostředí, pozn. red.). Za to, že to vypadá špatně s mýtem, totiž mohou podle Andreje Babiše předchůdci, koaliční partneři, zřejmě i měkkýši, korýši, hlavonožci, Marťani, židozednáři, ilumináti, ale nikdo z hnutí ANO.

* Na zmiňované koaliční radě jste už poněkolikáté hodili ministru dopravy Danu Ťokovi na hlavu jeho návrh řešení výběru mýta po roce 2016. Po roce ve funkci se přes nejrůznější pokusy dostal pouze k prodloužení smlouvy stávajícímu provozovateli, firmě Kapsch. Neměl by odstoupit?

Já nikoho k rezignaci nevyzývám, to je podobné jako s panem ministrem Stropnickým. Já v případě Stropnického pouze doporučil, aby to partneři zvážili, a předpokládám, že to v hnutí ANO zvážili. Takže je to opět na nich, aby o tom popřemýšleli. Jak tvrdí, za to, že po dvou letech, kdy se s Kapschem nic nevyjednalo a nevypsalo žádné výběrové řízení, může Šimonovský (Milan Šimonovský, bývalý ministr dopravy za KDU-ČSL, který smlouvu v roce 2006 podepsal, pozn. red.). Babiš by se potom měl zeptat svých kolegů v hnutí ANO, kteří byli dříve v ODS nebo ČSSD a má je i v předsednictvu. Těch, co tehdy byli ve stranách, které za fungování mýtného systému nesou odpovědnost. Jde také o dodatky podepsané za Řebíčka (Aleš Řebíček, ministr dopravy ve vládě Mirka Topolánka, pozn. red.). Vyčítat to teď nám, kteří jsme tehdy byli řadoví členové, je protiútok, oblíbená taktika pana Babiše. Když se někdo jen stínem otře o to, že by v hnutí ANO nemuselo být všechno optimální, tak zaútočí. Na nás nic moc nemá, tak zaútočí na někoho, kdo se ve straně už neangažuje a patří ke skupině, která v KDU-ČSL už není příliš aktivní. Nebo zaútočí na mě, že jsem nic nepředvedl, nebo že jsem na Twitteru. Na to jsem mu včera odepsal, že někdo ve volném čase komunikuje s občany a někdo zase esemeskami řídí svou soukromou firmu. A bylo by možná lepší, kdyby se víc věnoval ministerstvu financí. To jsou ale dětinské věci, ve kterých nechci pokračovat. Je tady problém a ten má dvě řešení. Buď uděláte sebereflexi a s tvrdými daty ministra vyhodnotíte. Pak uděláte a naplánujete nějaká opatření. Anebo řeknete, že za to může někdo jiný.

...
* Zemědělci tvrdí, že váš ministr nahrává velkým zemědělským firmám, tím i Andreji Babišovi. Jurečkovi se vyčítá i to, že na vládu přinesl návrh o biopalivech, rovněž příznivý pro Babiše. Anebo že nedávno otevřel téma energetického gigantu ČEZ a vyšší kontroly státu v této firmě, což by zase prospělo ministru financí. Nepřipadá vám to zvláštní?

Neříkají to všichni zemědělci. Ostatní věci, které zmiňujete, byly nešťastné, se mnou je Marian Jurečka nekonzultoval. Neměly by se řešit mediálně, ale dopředu projednat na koaliční radě. Pak se s tím dá pracovat. Bylo to rozhodnutí Mariana Jurečky, já bych mu to neporadil. Nemyslím, že by byl trojským koněm, je to spíš snaha rozdělit tandem Bělobrádek–Jurečka.

* O jehož pevnosti se dá s úspěchem pochybovat. Nebo už jste kamarádi?

Jsme pořád kamarádi, ne všechny zprávy se zakládají na pravdě. To, že vám někdo něco donese, ještě neznamená, že je to pravda. Možná víte víc než já. Marian loni uvažoval o kandidatuře na předsedu KDU-ČSL, ale nejsou tady dva paralelní tábory.
...

* Už před minulou volbou předsedy KDU-ČSL jste zvažoval, zda znovu kandidovat. Ve funkci vám zbývá ještě zhruba rok. Při posledním zvolení jste říkal, že to bylo naposledy. Nerozmyslel jste si to?

Nikdy jsem neřekl, že už znovu nebudu kandidovat. Řekl jsem, že pravděpodobně ne. Nerad dělám kategorická rozhodnutí, která jsou v řádu měsíců a roků. Obzvláště v kontextu se mnou (Bělobrádek trpí roztroušenou sklerózou, pozn. red.). Musím se rozhodnout do prosince, kdy začínají krajské a okresní schůze strany před sjezdem. Zvažoval jsem to již loni, protože máme dvě malé děti a mladej mi řekl, že chce druhého tatínka, protože jeden je na hraní málo. Víkendové manželství se dá zvládat, i když to žádný šlágr není, ale děti vyrostou a už se to nikdy nevrátí. Manželka mi minule řekla, ať pokračuji určitě do konce tohoto mandátu. Momentálně zatím nevidím důvody, proč nepokračovat, ani rodinné, ani zdravotní důvody mi v tom zatím nebrání.
...

Plné znění rozhovoru naleznete v týdeníku Týden s datem 7. 3. 2016.

kategorie Z médií