KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 KDU-ČSL: Zákaz kouření v restauracích schválen, otevřel cestu k větší ochraně zdraví nekuřáků
Zpět

KDU-ČSL: Zákaz kouření v restauracích schválen, otevřel cestu k větší ochraně zdraví nekuřáků

Přidáno 9. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 9. 12. 2016
Poslanecká sněmovna napodruhé schválila zákon, který přinese úplný zákaz kouření v restauracích, a to od konce května příštího roku. 

„V této záležitosti jsme po celou dobu konzistentní a jsme pro přísnou podobu zákona,“ řekl Jiří Mihola, předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL.

A jak bude přijatý zákon vypadat v praxi?
V pohostinských zařízeních budou moci lidé používat jen vodní dýmky a elektronické cigarety. Ve společenských zařízeních, tzn. kinech, divadlech, koncertních a výstavních síních, ale také například sportovních halách nebude možné zřizovat kuřárny. Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení.

Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří například na nekryté části zastávek městské hromadné dopravy. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.

Předloha omezí i alkohol, který se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Na rozdíl od cigaret.

„Poté, co sněmovna napoprvé neschválila kvůli odporu poslanců hnutí ANO první verze tzv. protikuřáckého zákona, se dnes reparát podařil a jsem rád, že je to dobrá zpráva pro nekuřáckou většinu našich obyvatel. Není to boj proti kuřákům, je to cesta k větší ochraně zdraví nekuřáků a to rozhodně není málo,“ řekl Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro zdravotnictví a místopředseda Výboru pro sociální politiku.

V souvislosti s kouřením ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí; kuřáci také umírají dříve na infarkt či mozkovou mrtvici.

Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.

Kontakt:
Petra Hrušová
Tisková mluvčí KDU-ČSL
Tel: 731 603 853
E: hrusova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy