KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 KDU-ČSL: Ministr financí ignoruje závazky vlády a navrhuje populistické vábničky
Zpět

KDU-ČSL: Ministr financí ignoruje závazky vlády a navrhuje populistické vábničky

Přidáno 29. 1. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 29. 1. 2016
Ministr Babiš navrhuje snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na 10 procent.

S podnětem, aby stát snížil spotřební daň na pivo, přišli majitelé pivovarů a pivovarníci na ministerstvo zemědělství již před půl rokem.

„Tento návrh jsem tehdy projednával s koaličními partnery a proti byl především ministr financí. Odůvodnil to tím, že by nastal výpadek příjmů do státního rozpočtu. A dnes tento návrh prezentuje jako svůj nápad? O tom ať si obrázek udělá každý sám,“ řekl Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství.

Zároveň jen několik dní nazpátek vláda schválila Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu. Nejen z ní vyplývá, jak alarmující je situace například mezi mladistvými.

„Téměř dvacet procent patnáctiletých pije pravidelně alkohol. Pan ministr Babiš jim to tedy ještě usnadní. Rád bych mu připomněl, že vláda se zavázala do roku 2020 snížit konzumaci o 5 %  čistého alkoholu. Prostě podle Andreje Babiše na pivo bude, i kdyby na pivo nebylo,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.

KDU-ČSL považuje krok ministra financí za účelový a populistický.

„Pokud bychom chtěli opravdu jednat ve prospěch lidí a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak snižme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi nebo lidem s nižšími příjmy. To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu o něm tedy chtít jednat. A až uděláme toto, pak se teprve bavme o snižování daní u jiných položek,“ dodal Marian Jurečka.

Kontakt:
Petra Hrušová
tisková mluvčí KDU-ČSL
hrusova@kdu.cz, +420 731 603 853

kategorie Tiskové zprávy