KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 KDU-ČSL: ANO je proti spravedlivějším odvodům pro pracující rodiče
Zpět

KDU-ČSL: ANO je proti spravedlivějším odvodům pro pracující rodiče

Přidáno 19. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 19. 12. 2016
Vláda na dnešním jednání přerušila na základě požadavků hnutí ANO projednávání návrhu diferencované sazby pojistného pro pracující rodiče s dětmi. KDU-ČSL toto „family friendly“ opatření dlouhodobě prosazuje v rámci své prorodinné politiky. Principem návrhu je snížení sazeb pojistného na důchodové pojištění v závislosti na počtu vychovávaných dětí.

Cílem navrhovaného opatření je narovnání transferů mezi rodinou a společností a současně podpora pracujících rodin vychovávajících současně více dětí. Dosud jsou tyto sazby jednotné a počet nezaopatřených dětí se při jejich stanovení nezohledňoval. Vzhledem k tomu, že všichni mají zásluhově a solidárně nárok na důchod, je také nezbytné, aby se zásluhově a solidárně podělili o náklady na výchovu budoucích plátců do důchodového systému.

"Jsem zklamaný, že na dnešní vládě došlo na základě požadavků hnutí ANO k přerušení projednávání tohoto bodu, a že jsme tak neschválili další ulehčení pracujícím rodinám s dětmi. Uděláme maximum, aby se toto narovnání distribuce v rámci sociálního pojištění a důchodového systému podařilo prosadit. Kdo chodí do práce a vychovává děti, totiž platí dvakrát, vzhledem k tomu, že má zdaněny náklady na děti DPH a ještě platí sociální odvody. Chceme tuto diskriminaci pracujících rodičů snižovat. Platit občanům za to, že rodí děti, odmítáme. Mít děti nesmí být živnost. Naopak, pracující rodiče, ať už jsou biologičtí nebo ne, nesmí být státem za řádnou výchovu dalších generací finančně trestáni,“ říká k prioritě KDU-ČSL předseda Pavel Bělobrádek.

Snížená sazba pojistného by měla dle návrhu platit pro pojištěnce (zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná), který pečuje alespoň o dvě nezaopatřené děti. Diferencované sazby odvodů důchodového pojištění se navrhují ve výši:

  Dosud Podle návrhu
Zaměstnanec nepečující o dítě 6,5 6,5
Zaměstnanec pečující o 1 dítě 6,5 6,5
Zaměstnanec pečující o 2 děti 6,5 5,0
Zaměstnanec pečující o 3 děti 6,5 2,5
Zaměstnanec pečující o 4 a více dětí 6,5 0,0

 

Kontakt:
Petra Hrušová
Tisková mluvčí KDU-ČSL
Tel: 731 603 853
E: hrusova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy