KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Kardinál podpořil snahu zapsat broumovské kostely na seznam UNESCO
Zpět

Kardinál podpořil snahu zapsat broumovské kostely na seznam UNESCO

Přidáno 22. 8. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 16. 8. 2016
Kardinál Dominik Duka udělením svém záštity otevřeně podpořil snahu místních památkářů, obyvatel a farníků spolupracujících s týmem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) zapsat broumovský klášter a kostely na seznam UNESCO. Zdechovský věří, že se do konce prázdnin podaří získat i oficiální podporu od pana prezidenta a ministra kultury, kteří taktéž přislíbili pomoc.

„Z udělené záštity mám obrovskou radost, protože ač se to nemusí na první pohled zdát, je zapsání, a tím i záchrana těchto památek včetně navrácení kulturního života do jejich prostor, aktivita, která musí být vnímána v širokém kontextu,“ vysvětluje Zdechovský a dodává, že ještě zdaleka není vyhráno: „Jsou to tisíce hodin, které nám to již zabralo a zabere, ale jsme běžci na dlouhou trať. Celý tým pevně věří, že se nám to podaří a Královéhradecký kraj konečně bude mít svou vlastní památku světového významu.“

„Kostely zatím určitě chceme dát na seznam český a evropský,“ doplňuje broumovský děkan Martin Lanži, který v současné době pomáhá s přípravou dokumentace, jež je dalším potřebným krokem na cestě k zápisu těchto unikátních architektonických staveb na seznam UNESCO. Farnost chce i více spolupracovat s městem a představiteli Broumovského kláštera. „Velmi nám s tím pomáhá Královéhradecký kraj s jeho bruselským zástupcem a také šéf krajských památkářů z Josefova. Bez jejich obrovského nasazení a pomoci bychom to rozhodně nezvládli,“ dodal děkan Lanži.

Kontakt: Tomáš Zdechovský, + 420 774 888 300, tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy