KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Je to hra o páteř naší země. Čínští komunisté si mě nekoupí, komentuje ministr Herman kritiku jeho s
Zpět

Je to hra o páteř naší země. Čínští komunisté si mě nekoupí, komentuje ministr Herman kritiku jeho setkání s dalajlamou

Přidáno 20. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19.10.2016 iHNed.cz Lukáš Prchal
Po schůzce Daniela Hermana s dalajlamou vydali nejvyšší ústavní činitelé prohlášení, ve kterém se od setkání rázně distancovali. "Když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách," řekl Herman.
Setkání podle něj vztahy s Čínou nenaruší.

Ministr kultury Daniel Herman se v úterý setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, což večer vyústilo ve společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří se od schůzky distancovali.

"Když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách," řekl Herman, podle něhož jeho setkání nenaruší vztahy s Čínou. "Pokud by tomu tak bylo, tak ty vztahy za nic nestojí a nejsou. Myslím si, že v tuto chvíli je to do jisté míry skutečně hra o páteř naší země," dodal.

Co si myslíte o včerejším písemném prohlášení prezidenta, premiéra a předsedů obou komor parlamentu?

Já tomu prohlášení nerozumím.

Zdá se mi neadekvátní reakcí čtyř nejvyšších ústavních činitelů na setkání ministra kultury s duchovním, které plně zapadá do jeho kompetence, když má na starosti navíc církve a náboženské společnosti. A když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách.

A nevím, zda je tato reakce nutná. Já jí nerozumím.

Nemyslíte si, že vaše schůzka naruší vztahy s Čínou, které se vláda rozhodla narovnávat?

To si opravdu nemyslím. Pokud by tomu tak bylo, tak ty vztahy za nic nestojí a nejsou. Co je to za vztahy, pokud je takováto schůzka může narušit? Jsou to obchodní vztahy, přestože ekonomická výměna s Tchaj-wanem je daleko větší a intenzivnější. Když se podíváme do Švýcarska nebo Velké Británie, do Spojených států, nic takového se nestalo. Je to bouře ve sklenici vody.

Jak tedy to včerejší prohlášení vnímáte?

Nechci to komentovat, nerozumím tomu. Nechápu to.

Dnes máte ale s panem premiérem Sobotkou program v Německu. Už jste to probírali?

Teprve teď jedu na letiště, ale určitě se s ním o tom budu bavit. Máme otevřený vztah, čehož si vážím, ale zatím jsme to neměli čas probrat.

Ale i tak. Premiér vlády, v níž působíte, se takto zachoval v reakci na vaši schůzku. Není to na zvážení vašeho setrvání?

Nečtu to tak, že by mi pan premiér nedůvěřoval. Nechci ale komentovat prohlášení někoho jiného.

S plnou odpovědností a hrdě se hlásím k tomu, že jsem měl možnost se s Jeho Svatostí setkat. Udělal bych to znovu, pokládám to za správné. Protože ho pokládám za jednu z nemnoha morálních autorit současného světa. Patří to do mé kompetence. Tak jako jsem se před měsícem setkal s papežem Františkem a před dvěma lety jsem byl u emeritního papeže Benedikta XVI.

Nechci se vyjadřovat k postojům někoho jiného. Když jsem s nimi navíc zatím neměl možnost mluvit.

Kdy jste řekl ministru Zaorálkovi, že se sejdete s dalajlamou? Navíc vzhledem k nedávné uzavřené schůzce vlády, na které si ministr zahraničí nechal slíbit, že se nikdo ze členů vlády s dalajlamou nesejde…

Vzhledem k tomu, že to bylo uzavřené zasedání, to nemohu komentovat. Mohu jen říci, že jsem se zachoval kontinuálně a držím svou linii od samého začátku a není to překvapení. Pana ministra zahraničí jsem informoval nejdříve zprávou a poté jsme spolu telefonovali.

A co na to říkal?

Dohodli jsme se, že jej budu informovat o závažných schůzkách zahraničněpolitického charakteru, což jsem také udělal. Vyjádřil svůj názor, já vyjádřil svůj. Byl to velice věcný, racionální rozhovor, kdy on řekl svůj úhel pohledu a já svůj.

Měli jste tedy na to setkání jiný názor…

Neměli jsme stejný názor na místo setkání. Tak bych to řekl. Problémem nebyl samotný fakt, že se s dalajlamou sejdu, ale to, kde k tomu dojde.

Zaorálek tedy řekl, dobře, sejděte se s dalajlamou, ale nedělejte to na ministerstvu.

Zda se s někým mohu, nebo nemohu sejít, je věc moje. Do toho mi nikdo nemůže mluvit. Samozřejmě nejsem soukromá osoba a nemohu jen tak říct, že se sejdu s kýmkoli a nebudu o tom nikoho informovat. Ministra zahraničí jsem o tom samozřejmě informoval, vyměnili jsme si názory ve velice klidné a kultivované debatě.

Tak jinak: ustoupil jste v něčem ministrovi?

To není otázka ustupování. Já jsem naprosto vědomě, zodpovědně a na základě svobodného uvážení rozhodl Jeho Svatost přijmout na půdě ministerstva kultury, protože je to adekvátní. A do toho mi nikdo nemůže vstupovat.

Je to moje odpovědnost a za tou já si stojím.

V tuto chvíli za vámi stojí hlavně politici z ANO.

Jsem zastáncem koaliční vlády. Každý má možnost se vyjádřit a mě to těší. Potvrzuje to logiku naší koaliční spolupráce.

Ministr spravedlnosti Pelikán mi před chvílí v reakci na včerejší prohlášení ústavních činitelů napsal: "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby."

Tak děkuji, to jsem ještě neměl možnost slyšet. Myslím si, že v tuto chvíli je to do jisté míry skutečně hra o páteř naší země. A to je něco, čeho si velmi vážím a cením. Boj o páteř patří k hlubokým tradicím naší země už od středověku. Doby, kdy naše páteř byla gumová, se nám nevyplácely.

Nestojí proti vám sociální demokraté?

Nemyslím si, že je to takto. A neměl jsem zatím možnost o tom s panem premiérem mluvit. Není možné to takto jednoduše formulovat, v té straně jsou různé názory.

Upozornil vás někdo, ať se s dalajlamou nescházíte?

Každý, kdo mě zná, ví, že by to nemělo smysl. Ale v podstatě se vedla diskuse, zda je ministerstvo pro setkání vhodné.

V rámci vlády?

Ne. V rámci debaty s panem ministrem zahraničí. Já to chápu, je to jeho kompetence, plně to ctím. Ale na druhou stranu mám i já své kompetence. Takže jsme si vyměnili názory a učinil jsem to, co cítím, že je správné.

Znovu říkám, že jsem opakovaně připravený se takto zachovat, protože posledním arbitrem mého jednání je mé svědomí. Tak jsem se choval vždy.

Před rokem 1989 jsem ještě stačil zažít výslechy Státní bezpečnosti. Nekoupili si mě českoslovenští komunisté, ještě méně si mě koupí komunisté čínští.

Kontaktoval vás před schůzkou někdo z čínské ambasády?

S paní velvyslankyní jsem se setkal zhruba před čtrnácti dny. Mluvili jsme o celistvosti Číny, to mi paní velvyslankyně říkala. Já jsem upozornil na otázku vězňů svědomí, upozornil jsem na pronásledování křesťanů a členů hnutí Fa-lun-kung, na nepřijatelnou praxi transplantace orgánů v jejich zemi. Takže si vždy ve vší korektnosti vyměníme názory. Kdyby přišli s požadavkem, abych se nesetkával, to bych neakceptoval.

Takže vás o to nepožádala a neřekla, abyste se s dalajlamou nescházel?

Slovo dalajlama při tom rozhovoru vůbec nepadlo.

Byl na včerejším setkání vicepremiér Pavel Bělobrádek?

S Jeho Svatostí, co vím, se setkal v době oběda. Při setkání na ministerstvu kultury nebyl.


kategorie Z médií