KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Děti z válkou postižené Ukrajiny si prohlédly Národní muzeum
Zpět

Děti z válkou postižené Ukrajiny si prohlédly Národní muzeum

Přidáno 28. 4. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 26. 4. 2016
Skupina přijela do České republiky na sociálně rehabilitační pobyt. Komentovanou prohlídku výstavy Archa Noemova jim ministr kultury věnoval nad rámec programu.

Sociálně rehabilitační pobyty dětí z válkou postižených oblastí Ukrajiny organizuje úřad zmocněnce prezidenta Ukrajiny pro práva dětí ve spolupráci s mezinárodním nadačním fondem Global Christian Support. Nynější skupina je již čtvrtou, která od začátku projektu navštívila ČR.

Pozvání na komentovanou prohlídku výstavy bylo spontánním aktem vzešlým ze setkání ministra Daniela Hermana s ukrajinskými dětmi v Poslanecké sněmovně PČR. Skupině se v Přírodovědeckém muzeu NM věnoval odborný kurátor s bohatými zkušenostmi z práce s dětskými návštěvníky. Děti byly prohlídkou nadšené; nakonec si odnesly drobné dárky, které jim budou návštěvu Národního muzea připomínat.

Daniel Herman: "Víme, že návštěva jedné výstavy nemůže těmto dětem kompenzovat hrůzy, která zažily. Noemova Archa, která se jim tak líbila, je neodveze navždy z oceánu bolestných vzpomínek. Ale na chvíli je vysadí na ostrově radostného zážitku. Každá chvíle, kdy budou tyto děti šťastné, má smysl.“


Poděkování ministru Hermanovi zaslal také Gennadiy Bazayev z Ukrajinského národně-kulturního centra, které program v rámci pobytu zajišťuje. Vyzdvihl význam pozitivních emocí, které mají děti s traumatickou zkušeností z válečného konfliktu možnost zažívat. Po návratu nastupují v rámci projektu ještě do kurzu arteterapie, při níž mohou své emoce vyjádřit formou tvůrčího aktu.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

kategorie Tiskové zprávy